Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir?

Prismo karakteri Adventure Time çizgi-dizisinde var olan bir karakterdir. Bir Dilek Ustası olarak adlandırılır ve Çoklu Evren‘in merkezinde bulunan Time Room (Zaman Odası) adı verilen mekanda varlığını sürdürür. Her kim bu Time Room’a girmeyi başarırsa, Prismo bu kişilerin dileklerini yerine getirir.

Prismo, Adventure Time dizisinde   “Wake Up,” “Jake the Dog,” “Is That You?,” ve “Crossover” bölümlerinde gözükmüştür. Aynı zamanda Adventure Time evreninden olan kozmik güce sahip birçok arkadaşı vardır; Cosmic OwlParty GodDeath, ve Grob Gob Glob Grod arkadaşlarıdır.

Prismo’nun Ölümü

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Prismo bir gün Time Room’da G.G.G.G, Party God, Cosmic Owl ve donmuş Lich ile parti verirken, Finn babasının kozmik hapishanede olduğunu öğrenir ve oraya gitmek için Prismo’dan yardım ister. Prismo da oraya gitmenin tek yolunun kozmik bir suç işlemek olduğunu bu yüzden Old Man Prismo’yu uyandırmalarını ister. Fakat bundan önce bedenini Time Room’a getirmelerini böylece son bir kez görebileceğini söyler. Bedeni Time Room’a getirdiklerinde Lich donmanın etkisinden bir anda kurtulur ve Old Man Prismo’yu öldürerek kozmik hapishaneye gider. Böylece hem Prismo hem de Old Man Prismo ölmüştür.

Prismo’nun Dönüşü

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Finn ve Jake, Prismo’nun onlara hediye ettiği turşu etrafında dans ederek bir rüya ritüeli gerçekleştirir ve ardında Jake turşuyu yer. Turşunun yenmesi ile birlikte çok büyük bir ışık açığa çıkar ve hemen ardında Finn çığlık atarak uyanır. Uyanmasıyla birlikte dışarıya baktığında çoktan Jake’in uyanmış olduğunu ve Herşeyli dürüm‘ü toprağa gömüyormuş gibi davrandığını fark eder.

Finn Jake’e neden böyle davrandığını sorar. Jake Finn’i fark eder etmez patlar. Finn aşağı koşar ama Jake’i bulamaz. Ardından yine Jake’i dans eden böcek ile dans ederken bulur, ve yine aynı şekilde Jake Finn’i gördüğü anda tekrar patlar. Tüm bu yaşananlar Finn’i çok büyük şoka uğratır. Finn kendisinin rüya olduğunu sanarak kendini tokatlar ama rüyada değildir. Tekrar Jake’i ağaç evin içinde görür, Finn, Jake’in eski anıları canlandırdığını, neden aynı şeyleri tekrarladığını söyler ama aynı olay yaşanır ve Jake tekrar patlar.

Finn Jake’in hayali bir krep pişirdiğini gördüğü zaman artık bu işte bir gariplik olduğunu anlar. Bu olayda da Jake patladığı zaman fark ettiği şey şudur; ne zaman Finn olması gereken şekilde davranmasa, yani Jake eski anıları canlandırırken Finn normalde yaptığından ya da söylediğinden farklı davranırsa, Jake patlar. O zaman Finn geçen akşam ritüeli yaparken bir şeyin yanlış gittiğini anlar ve geçen gecenin anısını Jake canlandırdığında olması gerektiği gibi davranır ve ritüel ardından yatmaya gider.

Yatmaya giderken Jake’i gözlemler ve turşu kavanozunun Jake’i içine çektiğini fark eder. Hemen ardından o da içine atlar . Bu sırada asıl Jake bir önceki günkü ritüel ile turşu kavanozunun içine girmiştir. Jake Prismo yu görür ve kendini duyurmak için arkasından koşar . Finn o sırada kavanoza geri gelir ve o da Jake in arkasından koşarken Prismo duvarın içinden çıkıp onu durdurur . Ve ona ölürse diye yaptığı B planı olduğundan bahseder.

Bu sırada Jake tuzak olduğu çok belli olan bir yatağa yatar  ve yatağın dibinde ikinci bir prismo doğar. 1. Prismo, Finn’in Jake i uyandırması gerektiğini söyler ve Finn gidip bunu yapar . 2. Prismo kaybolur. Sonra 1. Prismo Finn’in biraz bekleyip başka bir Finn i Jake i uyandırmaktan alıkoymasını ister fakat ikisinin karşılaşınca ne olacağını da bilmediğini söyler. Finn gidip diğer Finn i durdurur ve diğer finn, Finn Sword ‘a dönüşür. Yatakta yatan farklı Jake ise Old Man Prismo’ya dönüşür ve böylece Prismo geri dönmüştür.

Prisma En Güçlü Varlık Mı?

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Time Room’da dolaşmaya başlayabilecek varlıklar onun için potansiyel bir tehdittir çünkü her şeye gücü yetmez, onun gücünün tanımlanmış sınırları vardır. Prismo kesinlikle Eternity, Living Tribunal gibi varlıklarla eşit değildir. patronu GOLB’un da dediği gibi kozmik hiyerarşide onun üzerinde olan bazı varlıklar var bu yüzden istediği her şeyi yapamaz, bazı şeyler için izin alması gerekir.

Güçleri

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

 

Bir dilek ustası olan Prismo, Time Room’da yer alan herkese bir dilek verebilir. Ama genellikle mülayim ya da tarafsız olan dilekleri yerine getirmemektedir, yani daha doğrusu eğer dileğin oluşturacağı fark küçük ölçekteyse bunu yerine getirmez.

Verdiği dilekler ile Dünyalar yaratılıp yok edebilir ya da Evren ve zaman çizelgeleri yaratılabilir ya da yok edilebilir. Dileğe bağlı oluşan sonuçlarda beklenmedik veya istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Dileğin sorunu alıcıya kalmıştır

-Bonus-

Adventure Time: Prismo Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Yaşlı bir adamın rüyası olduğu için, Prismo eğer yaşlı adam uykusundan uyandırılırsa öldürebilir. Yine de onu hayal eden kişi tekrar uykuya daldığında yeniden canlanabilir. Ayrıca ,Prismo’nun yanı sıra, onunla aynı seviyede olduğu söylenen başka bir dilek ustası olduğu’da belirtilmiştir

Kaynak=Fandom(yani genel olarak)

Daha Fazla İçerik
Daredevil Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Daredevil Kimdir? Kimin Nesidir?