Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir?

Black Widow, Kara Dul olarak da bilinen Natalia Alianovna “Natasha” Romanoff, dünyanın en yetenekli casus ve suikastçılarından ve Yenilmezlerin kurucu üyelerinden biriydi. Aslen KGB operatörü ve tehlikeli suikastçi olan Romanoff, Clint Barton tarafından S.H.I.E.L.D.’a alınmıştı. Black Widow, zamanla S.H.I.E.L.D.’nin en etkili ajanlarından biri oldu.

Yaşamının İlk Zamanlarında

Natalia Alianovna Romanoff 1928’de Stalingrad’da doğdu.  Natasha çok küçük yaşta, Rus Hükumeti tarafından 28 farklı yetim kızla beraber Red Room’da Black Widow Ops programına dahil edildi. Romanoff bu sıkı eğitim ortamında başarılı oldu ve yakın zaman sonra bir usta casus ve dünyanın en büyük suikastçılarından biri olarak kabul edildi. İlerleyen yıllardaki acımasız eylemleri, ona Black Widow kod adını kazandırdı. Eğitimini tamamlayan son bir törende, Romanoff sterilize edildi, dikkat dağılmasından kaçınmak ve sadece görevlerine odaklanmak için, fakat bu hayatında daha sonra çok pişman olduğu bir olay olarak kaldı. Aynı zamanda eğitimin yanı sıra anılarına da müdahale ettiler.

Anılarına karışmalarının yanı sıra KGB bir de evliliğine müdahale etti ve onu Sovyet test pilotu Alexei Shostakov ile evlendirdiler. Ardından Alexei’yi Kaptan Amerika’ya karşı olan Red Guardians projesine dahil ettiler ve Natasha’ya kocasının deneysel bir roket kazasında öldüğü söylendi. Eğitimine devam eden Natasha burada Winter Soldier’dan yani Bucky’den eğitim aldı ve aralarında da küçük bir ilişki yaşandı.

Çizgi romanlarda ilk çıkışını 1964’de yaptı. Bu sayıda Rus bir casustu ve görevi Stark Endüstrisi’nde çalışan Anton Vanko’yu öldürmekti. Ancak Tony çalışanını koruyunca Natasha, Hawkeye’ı kiraladı. İş bir anda Tony’i öldürmeye döndü. Görevlerini başarmaya yaklaştıkları sırada Hawkeye görevi bitirmek yerine yaralanan Natasha’yı savaş alanından kaçırmayı tercih etti.

Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Kurgu

Daha sonra ikili arasında bir ilişki başladı. Ancak bu ilişki, KGB’nin Natasha’yı Red Room’a geri göndermesine ve aslen Amerikalı ve bir suçlu sıfatını kazanmaktan memnun olmayan Hawkeye’ın da Avengers’a katılmasına sebep olur.

Red Room’da beyni yıkanan Natasha tekrardan Avengers’a karşı savaşması için geri gönderilir ancak Hawkeye’ın yardımıyla kafası yerine gelen ve oldukça üzülen Natasha olayları anlar ve kendini affettirebilmek için Avengers’a yardım etmeye başlar. Ardından da serbest bir ajan olarak S.H.I.E.L.D için görevler yapmaya başlar.

Red Room

Kızıl Oda, Kara Dullar, Natalia Romanova ve Yelena Belova dahil olmak üzere son derece uzmanlaşmış casusları eğitmek için yaratılan kurgusal bir Sovyet eğitim tesisidir. Yani “Kırmızı Oda” tesisinde dövüş ve casusluk eğitimi aldıkları yer, diğer 28 genç kadın ile – hepsi yetim -. Orada hepsi, biyo-teknolojik ve psiko-teknolojik olarak geliştirilmiş; yani yıllar geçse de yaşlanmamış gibi gözükmesinin nedeni bu.

Yetenekleri

Usta Casus: Romanoff, casusluk, gizlilik, kılık değiştirme, sızma ve yıkılma konularında çok yetenekli tehlikeli bir gizli ajandı. Yetenekleri ve yılların tecrübesi, özel bir S.H.I.E.L.D. ajanı olarak yüksek rütbelere ulaşmasını sağlamıştır. Avengers Girişimi için Tony Stark’ı değerlendirmek için bir asistan olarak görev yaptığı gibi, gizli çalışırken, hedeflerini elde etmek için erkekleri baştan çıkarmaya da başvurur. Romanoff’un yetenekleri o kadar efsaneydi ki Nick Fury kandıramayacağını umduğu için bir Lie Detector üretti.

Usta Dövüş Sanatçısı: Romanoff, genç yaşta Red Room ve S.H.I.E.L.D.’de eğitim almış dünyadaki en iyi dövüşçülerden biriydi. Sambo, lucha-libre tarzı güreş, parkur, krav maga, dövüş çekimi, hapkido, çoklu kung fu stilleri, taekwondo ve kali gibi ustalıklara sahip dövüş sanatları alanında oldukça yetenekliydi. Zihin kontrolündeki bir Hawkeye’yi yenebilecek, Ant-Man’e karşı üstün elini koruyacak ve sonunda onu daha da düşürebilse de, daha güçlü Kış Askerine karşı bile kendini tutabilecek kadar yetenekliydi.

Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Mızrak Ustalığı: Romanoff, yakın dövüşlerde bir mızrak kullanımında büyük beceri gösterir, Chitauri ile savaşmak için mızrağı kullandığı zaman bu yeteneği daha iyi fark edildi. Ayrıca Corvus Glaive’ı neredeyse öldürmek için Proxima Midnight’ın mızrağını kullanabilecek kadar da yetenekliydi. Romanoff ayrıca, aynı anda savunmak ve saldırmak için kullanarak Proxima Midnight’da savaşmak için coplarını birleştirdi.

Çokdillilik: Romanoff, Latince, Rusça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, İtalyanca ve diğer birçok dilde akıcı konuşabiliyor.

Usta Sorgulayıcı: Romanoff, Hulku’yi Helikariyer’e karşı hücresinden kovmak için kullanma planını anlatmak için Loki’yi kandırabilirdi. “Ters sorgulama” yapabildi; tehlikede gibi görünüyordu ise, aslında bilmek istediği tüm bilgileri alıyordu.

Zarif Dansçı: Pek bilinmese de Natasha derin bir balerindir.

Yetenekli Hacker: Natasha herhangi bir güvenlik duvarını veya tüm bilgisayar sistemlerini hackleyebilir.

Güç seviyesi

Black Widow, 500 lbs kaldırma yeteneğine sahip ancak, Punisher’ın kendisinden daha güçlü olduğunu belirtti.

Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Zayıf Yönler

Gebelik: Performansına bir engel teşkil etmese de, Natasha’nın fizyolojisinde yapılan serum ve biyolojik değişiklikler, etkileyici esnekliğini sağladı; Verimli bir bağışıklık sisteminin etkileri üreme kabiliyetlerini engeller, hamileliği imkansız kılar.

Kimdir? Kimin Nesidir? makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kullandığımız Kaynaklar: Marvel Fandom, Earth-616

Daha Fazla İçerik
Lucifer Morningstar Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Lucifer Morningstar Kimdir? Kimin Nesidir?