Blade Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Blade Kimdir? Kimin Nesidir?

Blade (Eric Brooks), Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. Yazar Marv Wolfman ve çizer Gene Colan tarafından yaratılan karakter ilk olarak The Tomb of Dracula #10 (Temmuz 1973) çizgi romanıyla karşımıza çıkmıştı.

Blade’in Geçmişi

Eric Brooks, 24 Ocak 1929 da Londra’da doğdu. Tyrana’nın gizli birliğinin bir üyesi olan babası, Lucas Cross, Latveria’da esir alınmadan önce hamile eşi Tara’yı İngiltere’ye gönderdi. Orada “Vanessa Brooks” adını aldı ve Tyrana birliği’nın bir diğer üyesi ve genelev sahibi Madam Vanity ona kalabileceği bir yer buldu. Doğum zorlukları yaşayan Tara, doktor yardımı almaya zorlandı. Doktor Deacon Frost aslında açgözlü bir vampirdi ve Tara doğumunu bitirdiği anda, enzimlerini aktararak bebeği değiştirdi. Enzimler bebeğin kan dolaşımına girdi ve onu bir vampirin öpücüğü ile lekeledi, ancak tam dönüştürmedi. Başka bir deyişle yarı insan, yarı vampir Dhampir olarak da adlandırılır. Frost çocuğu öldüremeden kovuldu,ama Tara ölmüştü, yetim kalan Eric Brooks, Madam Vanity’nin genelevinde büyüyecekti.

Güçleri

Dhampir Fizyolojisi: Blade bir insan / vampir melezi olarak doğdu, Blade’in kanındaki enzimler, onu normal vampir ısırıklarına, doğaüstü algılamaya ve yaşlanmaya karşı dirençli hale getirdi. Blade, Morbius tarafından ısırıldığından beri, zayıf yönlerini geliştirmeden geleneksel vampir güçlerinin çoğunu kazanmıştır. Süpermen kuvveti, duyuları ve dayanıklılığının yanında hızlandırılmış bir iyileştirme faktörü var.

Rejeneratif İyileşme Faktörü: Blade, gerçek vampirler gibi, sıradan insanlardan çok daha yüksek hız ve verimlilikle hafif-orta şiddette yaraları iyileştirmesini sağlayan hızlandırılmış bir iyileştirme yeteneğine sahiptir. Yaranın derinliğine bağlı olarak dakikalar veya saatler içerisinde ciddi yırtılma ve delinme yaralarını iyileşme yeteneğine sahiptir. Wolverine, İç Savaşta Blade ile yaptığı savaşta rejenerasyon gücünün Blade’in rejenerasyon gücüyle neredeyse aynı olduğunu belirtti. Ancak, eksik uzuvları veya organları yenileyemez.

Uzun Ömür: Blade, saf bir vampir olmasa da, melez olma avantajına sahiptir. Bu sayede Pseudo-Ölümsüzlük gücüne sahiptir. Bu aynı zamanda Süper İnsan Kayıtları yasasında da onun yeteneklerinden biri olarak kaydedilmiştir. Ayrıca, dünyada bulunduğu zaman sürecinde görünüşünde bir değişiklik olmamıştır, bazen saçlarının kısalması dışında.

Blade Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Güç Seviyesi

Blade bir Dhampir olarak doğdu. Bu onun iskelet ve kalp kası sistemini hücresel düzeyde değiştirdi. İskelet kasları daha yoğun, daha verimli ve daha hızlıdır, bu sayede kısa sürede büyük güç patlamaları üretebilir. Bu çok fazla dayanıklılık gerektirse de, kalp kası sistemi de buna bağlı olarak değişmiştir. Kalp kası sistemi, yorgunluğunun vücuduna zarar vermeye başlamadan önce birkaç saat boyunca maksimum derecede savaşabilmesi için iskelet kaslarına yeterli besini sağlar. Sertleştirilmiş ve kalınlaşmış iskelet sistemi, insanüstü gücüne ve dayanıklılığına katkıda bulunur. Ayrıca yaklaşık 1 tonluk ağırlık kaldırabilmek için yeterli kuvvete sahiptir.

Zayıf Yönleri

Blade, tüm vampirlerde ortak olan bir zayıflığa sahiptir: hayatta kalmak için taze kan alma ihtiyacı. Bununla birlikte, kan tüketmek yerine, kanın sağlayacağı daha iyi beslenmeyi sağlayan özel olarak tasarlanmış bir serum tüketir veya kendine enjekte eder. Blade serumu uzun bir süre boyunca almazsa, zayıflar ve kontrolünü kaybeder. Eğer bu süre bir haftayı aşarsa bir insana saldırmak ve kanını tüketmek zorunda kalır. Bıçağın envanterinde çok miktarda kan serumu var ve aslında hiç bitmiyor. Bir serum 24 saatlik uzun bir savaş için yeterlidir veya ağır yaralarını hızlıca iyileştirebilmek için kullanabilir. Kendini kontrol etmesini sağlamak için özel bir meditasyona sahip olmasına rağmen uzun bir süre kan ya da serum kullanmazsa ölümcül olabilir.

Blade Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Üye Olduğu Takımlar

– MI-13: MI13 (Askeri İstihbarat, Bölüm 13), Birleşik Krallık’ın, paranormal olaylarla başa çıkmak için kurulmuş bir ajans olup, MI5, MI6, GCHQ ve DI’nin yanı sıra istihbarat makinelerinin bir parçasıdır.

– Avengers:  Yenilmezler, özel yetenekleri ve dünyayı koruyan olağanüstü süper kahramanlardan oluşan Marvel’in bir numaralı ekibidir. Takımın amacı Dünyayı ve insanları hem iç hem de dünya dışı tehditlerden korumaktır.

– Boy-Thing:  Boy-Thing, Florida’daki Everglades gezisi sırasında Man-Thing olarak bilinen varlığının bir kesimini çaldığında Shadow Colonel tarafından yetiştirilen bir yaratıktı.

 – Midnight-Sons: Occult ile bağları olan dokuz varlık, Lilith ve onun şeytani çocukları Lilin ile savaşmak için Doktor Strange tarafından bir araya getirildi.

 – Mighty Avengers: Yenilmezler, Buliders olarak bilinen yabancı ırkla savaşmak için Dünya’dan ayrıldıklarında, Mad Titan Thanos durumdan faydalandı ve Dünyaya yok etmesi için Black Order’i gönderdi. Proxima Midnight ve Thanos’un saldırıları New York sokaklarında büyük hasara yol açmaya başladığında, bir grup kahraman onlarla savaşmak için toplandı.

Avengers of the Supernatural: Avengers of the Supernatural, Mojo tarafından yeni bir reality show için seçilen bir grup olağanüstü kahramandır.

-S.H.I.E.L.D.: S.H.I.E.L.D. Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan uluslararası barışı koruma, kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele ajansıdır.

-Howling Commandos: Birkaç yıl önce, Dum-Dum Dugan S.H.I.E.L.D. yönetmeni Nick Fury’ye paranormal personelin kullanımına adanmış özel bir birim oluşturmak istediğini söylemiştir. II. Dünya Savaşı kadrosuna saygılı Howling Komandoları olarak adlandırılan ünlü ekip, 13. Bölge’de alışveriş yaptı ve doğaüstü ya da karasal dışı olan operatörleri satın almaya başladı.

Daha Fazla İçerik
Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir?