Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir?

DC bünyesinde birçok sayıda özgün ve kökeni şirketin kendisine ait kahraman bulunmakta. Ancak aralarında öyle bir kahraman var ki kökeni DC‘ye ait olmamasına rağmen DC ile özdeşleşmiş ve oldukça yakışmış biri. Kimi zaman Batman‘den daha zeki biri kimi zaman ise Superman’den daha korkusuz. Son zamanlarda popülerliği artmış olsa çok iyi bilinmeyen ve yakın zamanda filmini beklediğimiz Blue Beetle‘ı gelin hep beraber daha yakından tanıyalım:

Geçmişi ve İlk Görünüşü

Blue Beetle olarak kahramanlık yapan ilk kişi 1939 Ağustos’unda Charlton Comics sayesinde okuyucularla tanıştı. Daha sonra ise iki farklı yayınevi ile hikayelerine devam etti. İlk Blue Beetle olan Dan Garret orijinal hikayesinde 1916 yılında New York’da yaşayan bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelir. 4 yaşına kadar her şey iyi giderken çoğu süper kahraman gibi onun da başına felaketler gelmeye başlar. Büyüdüğü zaman polis olmak isteyen ve bunun hayali içinde olan Dan, 4 yaşındayken ölümcül bir hastalık sebebi ile annesini kaybeder. Daha ilerleyen yaşlarında hayata tutunmak için yoğun mücadele veren Dan, babası ile polis olma konusunda tartışmalar içine girmeye başlar. Daha küçükken oğlunun üniversitesi için para biriktirmeye başlayan babası Dan’i koleji bitirimeden polis olmasının bir hata olacağı konusunda ikna eder ve Dan koleje girer. Birçok sporu üst düzeyde yapan Dan yorulmak bilmeyen ve oldukça cesaretli bir çocuktur.

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Mezuniyetine kadar her şey çok iyi gider. Dan oldukça başarılı bir öğrencidir. Ancak mezuniyet yılında bir felaket daha yaşar. Babasın vahşi bir şekilde vurulduğunu duyan Dan hızlıca onun yanına gider. Okulu bitirmeye onu ikna eden babası da tıpkı annesi gibi hayata gözlerini yumar. Artık içinde çok büyük bir hırs olan Dan için her şey çok daha farklı olacaktır. Dan tıpkı söz verdiği gibi başarı ile okulunu bitirir ve New York Polis Departmanı’nda polis olarak işe başlar. Dan, oldukça hırslıdır ve bu hırsı işine de yansıtır. Babasının ölümü ile oluşan içindeki intikam isteğini engelleyemez. Şehir için büyük tehdit olan çeteleri çok gençken çökertse bile bu ona yetmez. Geceleri cesareti ve becerisi ile gelen yeteneğini kullanarak Blue Beetle ismi ile suçluları alt eder. Babasının katilini bulmak isteyen Dan, bu kimlik sayesinde onları da alt eder. Ancak Dan bununla da yetinmez ve Dr.Franz ile tanışır.

Onunla tanışması hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Şimdiye kadar süper güçleri olmayan Dan, Dr.Franz sayesinde Vitamin 2-X isminde bir formül ile tanışır. Franz’in üstünde çalıştığu bu formül sayesinde Dan ortalama bir insandan daha hızlı ve daha güçlüdür. Bir insana göre çok daha hızlı ve kolay iyileşen Dan, artık süper güçlere sahip olan bir kahramandır. Bir gün araba kullanırken vurulan genç Dan, nadir bulunan bir kan grubuna sahip olduğu için neredeyse ölmek üzeredir. Daha önceden de aşık olduğu komiserinin kızı Helen Harmon aynı kan grubu sayesinde ona yeniden hayat verir ve böylece ilişkileri başlamış olur.  Dan yeni büründüğü Blue Beetle hali ile uçabiliyor, ustaca nişan alabiliyor ve normal bir insanın yapabildiği her şeyi çok daha iyi yapabiliyordu. Mirasını ise uzunca süre eğittiği Ted Kord‘a bırakır.

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Scarab

Bir uzaylı çetesinin dünyayı istila etmek için geliştirdiği oldukça tehlikeli bir alet olan Scarab, Blue Beetle’ın eline geçer. Ted bunu kullanamaz ancak oldukça yetenekli biri olması ile bu gizliği kimliği oldukça üst bir noktaya taşır. Barbara Gordon vurulduğu zaman onunla kimliklerini bilmeden suç çetelerinin ağlarına bile sızar. Daha sonra Ted yerine hala Blue Beetle olarak kahramanlık yapan Jaime Reyes‘in aksine Ted, Scarab’ı kullanmadığı için özel gücü yoktur.

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Ancak Guy Gardner gibi bazı kişiler kendisinin neredeyse Batman’den daha zeki olduğunu savunur. Çok zengindir ve bir şeyler üretme konusunda harikadır. Adalet Birliği’ni birçok kez beladan kurtarmış ve en zeki üyelerinden biri olmuştur. Jaime Reyes ise Meksikalı ve Scarab’ı kullanan bir Beetle‘dır. İlk başlarda yanlış kullanması sebebi ile Batman onun peşine düşmüştür. Daha sonra onun döneminde Scarab’ın uzaylılar tarafından yapıldığı anlaşır ve Jaime doğrudan uzaylıların içine girip güçlerini keşfeder ve iyilik için kullanmaya başlar. Teknoloji üzerine hemen her şeyi yapabilen bu Beetle’ın görünmezlik gibi yetenekleri de vardır. Öyle ki kendisi Yeşil Fenerler‘den gelen yaratıkları bile alt edebilmiştir. Geçmişteki dostluklar sebebi ile Booster Gold‘un da ona çok yardımı dokunur.

Televizyonda ve Sinemada Blue Beetle

Önümüzdeki yıllarda DCEU‘ya bağlı bir filminin çıkması beklenen Blue Beetle daha önce birçok animasyon yapımında görüldü.  Batman: Brave and the Bold serisinde ilk bölümün konusu kendisidir ve serinin tamamında büyük rol oynar.

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Çok sevilen ve eleştirmenlerden yüksek puanlar alan Young Justice serisinin özellikle 2.sezonunda Jaime Reyes olarak çok büyük rol oynar. Justice League vs Teen Titans yapımında da birliğin önemli bir üyesi olarak karşımıza çıkmıştı.

Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Blue Beetle son zamanlarda popüler olsa bile yeterince değer görmemiş bir kahraman. Umarız gelecek filmi bizi tatmin eder ve çizgi romanlara da tekrardan iyi bir giriş yapar.

Daha Fazla İçerik
Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir?