Deadpool Ölümsüz Mü? Öldürülmesi Mümkün Müdür? - Kurgu Dünya

Deadpool Ölümsüz Mü? Öldürülmesi Mümkün Müdür?

Deadpool’un öldürülebilir ya da öldürülemez olduğunu sorgulayabilmemiz için Deadpool’u ile ilgili bazı detaylarıyla bilmemiz gerekiyor. Şöyle ufaktan bir başlayalım.

Wade Wilson ordudan atılan, çok yetenekli bir paralı askerdir. Yaşadıkları, isminin neden Deadpool olmasını falan geçip kanser ile ilgili olan kısmına gelelim, bize gerekli olan kısım burası. Wade Wilson akciğeri kanseri oluyor. Kanserin ne olduğunu az çok biliyorsunuzdur ama ben yine de açıklayayım.

Kanser bulaşan bir hastalık değildir, kanser bazı sebeplerden dolayı hücrenin genlerinden oluşan bir bozukluktan sebeplenen bir hastalıktır. Hücre mutasyona uğrar, kontrolsüzce bölünür ve bu bölünen hücreler, normal bir hücre gibi çalışmaz. Bozuk hücreler çoğaldıkça kitleler oluşturur ve çoğaldıkları yere zarar verir. Oluşan tümorler vücut dengesini bozması sebebiyle çeşitli sorunlara sebep olur. Buna biz kanser deriz fakat Deadpool ile alakası biraz daha farklı. Wade Wilson akciğer kanseriydi ve kanser çok hızlı bir biçimde tüm vücuduna yayılıyordu. Weapon-X projesine katılmayı kabul etti, hani şu Logan’ın Wolverine olduğu, iskeletini adamentium ile kapladıkları proje. Bu proje sorunlu insanları süper kahramanlara çevirmeye, yanlış oldu süper askerlere çevirmeyi hedefleyen bir proje. Tabi gördüler gül gibi çocuğu, çok yetenekli bir asker ve bir de kanser. Her kriter uyuyor, Wade Wilson da çaresiz ölüyor, karısını çok seviyor ve başına gelecekleri bilmeksizin bu teklifi kabul ediyor. Üzerinde çeşitli deneyler yapıyorlar, işkence ediyorlar ve Wade Wilson güçlerine kavuşuyor.

Deadpool Ölümsüz Mü? Öldürülmesi Mümkün Müdür? - Kurgu Dünya

Tamam hikayeyi biliyoruz, şimdi detaylarına bi girelim, Wade kanser hastası, bozuk hücreleri kontrolsüzce çoğalıyor. Weapon-X projesi adı altında bu kanserli hücrelere iyileştirme faktörü ekleniyor. Bu ne, ne demek istedim? Şu, Wade’de hali hazırda hızlı bölünen mutasyona uğramış hücreler var, Weapon-X projesi ile de bu mutasyon geçirmiş kanser hücrelerine iyileştirme faktörü ekliyor. Bir nevi, diğer hücreler zarar gördüğünde, kanserli hücrelere, zarar gören hücreleri yeniden yaratması öğretildi. Önceden zararlı tümörleri oluşturan kontrolsüz bölünme yani kanser şimdi kanserin kendisini öldürmesinin engellenmesine ve gerektiği takdirde vücudun tamamını yeniden yaratmasını sağlıyor. Biliyorum böyle söyleyince çok karışık geliyor, şöyle aklınızda tutun kontrolsüz bölünen hücrelerin, öldürmek yerine iyileştirmesi hatta gerekli durumlarda vücudu yeniden yaratması sağlanıyor. Demek istediğim iyileşme faktörü kansersel.

Deadpool Ölümsüz Mü? Öldürülmesi Mümkün Müdür? - Kurgu Dünya

Şimdi gelelim bu eleman nasıl ölücek? Deadpool’u öldürebilmek için iyileştirme faktörünü ortadan kaldırmamız gerekiyor. E yukarda iyileştirme faktörünün kansere bağlı olduğunu açıkladım. Kanser de DNA’nın bozulması sonucu ortaya çıkan bir şeyse, hücrenin işleyişini bozacak, öldürecek şeylerin Deadpool’u öldürme ihtimali var demekdir. Ya da hücrelerin çalışmasını engelleyebilecek şeyler. Bu kısma bir açıklık getirebildiğimi umarak Deadpool’u öldürebilecek şeylere geçiyorum.

1- Carbonadium: Marvel evreninde bu iyileşme faktörüne sahip olanları öldürmek için bir madde mevcut. Carbonadium (Deadpool’un katanaları da bu maddeden). Soğuk savaş döneminde SSCB tarafından geliştirilmiş bu madde, Adamantium’dan daha yumuşak ve daha ucuz. Aşırı radyoaktif bir metal olan carbonadium iyileşme faktörünü yavaşlatabiliyor.

Ve radyoaktif olması sebebiyle hücrenin bölünmesi engelleniyor. Radyoterapi tedavisinde de bozuk hücrelerin bölünmesi ve öldürülmesi sağlanılıyor hatırlayın. Deadpool ile ilişkilendirelim, carbonadium hem iyileşme faktörünü yavaşlatıyor, yavaşlayan iyileşme faktörü sebebiyle, radyoaktivitenin zarar verdiği hücreleri tamir edemiyor. Bu gerçekten zarar verebilir ama Deadpool ölmez bence. En azından kaçar.

2- Sitotoksin: Sözlük açıklaması tam olarak şöyle “Hücreyi zehirleyip öldüren ya da görevinin değişmesine neden olan herhangi bir madde.”.  İşte bakın bu Deadpool’u tamamıyla yok edebilir. Çünkü iyileşme faktörü bozuk hücrelerinde. E hücre yok olucak, hücre yok. Bu sitotoksin maddeler hücreleri direk yok ediyor, öldürüyor. Atın sitotoksin dolu bir havuza. Bye bye. Ama sonuna kadar okumanızı öneririm. (Sitotoksin maddeleri merak ettiyseniz buraya tıklayabilirsiniz)

3- Güneşe Fırlatın: Üstteki mantık, aşırı ısıdan hücreler ölecektir. Veya üstünde yıldız patlatın.

Deadpool’un Ölmesi Aslında İmkansız

Neden? Thanos tarafından lanetlendi. –şöyle bi araya giriyim açıklama yapıcam, Deadpool sürekli ölümün eşiğine geldiği için Ölüm’ü yakından tanır ve aşık olur ve bu aşk tek taraflı değildir. Deadpoolcuğumuz birçok kez sevdiğiyle, Ölüm’le birlikte olabilmek için ölmeye çalışmış fakat Thanos da ölüme aşık ama platonik işte, ikisinin birlikteliğini önlemek için Deadpool’u ölümsüzlük ile lanetler. Kıskançlık işte– Thanos ölümsüz bir varlık ve sonsuzluk eldiveni olsaksızın bile gücü oldukça geniş. En önemlisi, Thanos’un zaman içinde dolaşıp maddeyi manipüle etme becerisine sahip. Deadpool ölümüne yakın olduğunda, Thanos bunu atomik bir ölçekte kolayca önleyebilir ve eğer bir şekilde ölürse, Thanos zamanla yolculuk eder ve ölümün gerçekleşmesini önleyebilir. (Çizgi roman sayfasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz, İngilizce)

Ve imkansız olsa bile, Ölüm’le olan kişisel ilişkisi, Deadpool’u biçmeyeceği –hani tırpan gibi şeysi varya– anlamına gelebilir. (Ölüm’ü merak ettiyseniz basın buraya)

Kısacası, özet olarak, son olarak Deadpool, Thanos ve ölümden daha güçlü bir varlık dışında kimse veya hiç bir şey tarafından yok edilemez. Olaya bir açıklık getirdiğimi düşünüyorum, yorumlara düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Deadpool Ölümsüz Mü? Öldürülmesi Mümkün Müdür? - Kurgu Dünya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Spider-Man 2099 (Miguel O'Hara) Kimdir? Kimin Nesidir?
Spider-Man 2099 (Miguel O’Hara) Kimdir? Kimin Nesidir?