Starfire Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

John Constantine (Hellblazer) Kimdir? Kimin Nesidir?

John Constantine, İngiltere’nin Liverpool kentinden gizli bir dedektif. John Constantine kimdir diye soracak olursanız: şiddetli ve anti-sosyal tutumu onu zorlu bir anti-kahraman yapan ve işin yapılması için ne gerekiyorsa yapmasıyla bilinen biridir. DC Comics şirketi tarafından yapılmış bir karakter olduğunu da belirtelim. İlk kez Alan Moore tarafından 1985 yılının Haziran ayında yayınlanan Swamp Thing No. 25 adlı çizgi roman serisinde karşımıza çıkmıştır.

Hayatının Kısa Bir Özeti

1953’te Liverpool’da doğdu. Annesini doğum sırasında kaybettiği için babası hep onu suçladı. Ablası Cheryl Masters tarafından büyütüldü. Daha küçük yaşlarda mutsuz aile yaşantısından kaçabilmek için kendini büyü öğrenmeye adadı. 1960’lı yıllarda evden kaçtı ve 1969’da kalıcı evine yerleşti. Ev arkadaşı Chas Chandler, aynı zamanda John’un en yakın dostu ve en uzun süre hayatta kalabilen tanıdıklarından birisi. Londra’da kaldığı süre boyunca büyücülüğe olan merakı artar. Ve zamanla büyücülük ve iblis kandırma gibi konularda ustalaşır.

Büyünün inceliklerini ve hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için seyahate başlar. San Francisco’da Zatanna Zatara ile tanışır ve aynı zamanda ikili arasında gerçekleşecek duygusal yakınlaşmayı da belirtmeden geçmeyelim. Bu arada John Constantine’in ağzından eksik etmediği Silk Cut marka sigara bağımlılığı da mevcut.

John Constantine (Hellblazer) Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Constantine tüm yetenek ve eşyalarından önce zekasıyla değerlendirilmesi gereken, bu yönüyle ön planda olan bir karakter. Genellikle rakiplerini keskin zekasını kullanarak alt eder, eğer fiziksel bir karşılaşmada ise büyüye başvurur. Constantine’in kanı, şeytan kanıyla karışıktır. Uzun yaşamının sırrı da budur. (Şeytan kanı yaşlanmasını yavaşlatır fakat durdurmaz.) Şeytan kanının ona sağladığı bir diğer avantaj da iyileşme özelliğidir. Ne kadar önemli bir özellik olduğu özellikle vampirlere karşı yaptığı savaşlarda kanıtlanmıştır.

Constantine, büyü uygulamalarında ve iksir hazırlamada da yeteneklerini kanıtlamıştır, örnek verecek olursak: Kehanet, Şeytan Çağırma, Lanetleme, Golem Yaratma, Zihinbend*, Nekromansi, İlüzyon’un yanında hipnoz, el çabukluğu ve kaçış numaraları gibi sahne sihirbazlıklarından da bahsedilebilir.

Solo serisinin ilk yılında 35. yaşını kutlayan karakterimiz, 2011’de 60’lı yaşlarında olduğu açıklandı ama 2013 yılında serisi iptal edildi. Bunu takiben filminden ve dizisinden beklenildiği kadar beğeni elde edemedi. New 52 serisi ile karakter daha genç bir yaşa getirildi. Fakat yine yarıda kesilip iptal edildi. DC Rebirth serisiyle Hellblazer – Zehirli Gerçekler Cilt 1 çizgi romanı yayınlandı. Şimdi ise karakterin hayranı gördüğüm kadarıyla bir hayli fazla, kişiliği eski haline benzetilmiş ve daha fazla ön plana çıkmayı başarmış.Güçleri ve Yetenekleri

Constantine güçlerini nadiren kullanır, insanları kolayca manipüle eder ve kıvrak zekasıyla istediğini yaptırabilir. Hatta Batman ve Superman’i de manipüle ederek istediğini yaptırtmıştır.

John Constantine’in Güçleri

 • Büyü yapabilme (Constantine bir sihirbazdır ancak çoğu sihirbazın aksine Constantine, zorunda olmadıkça, nadiren sihirli büyüler kullanır.)
 • Kehanet (Büyülü bir rahatsızlığın yerini bulmak için bir sarkaç ve harita kullandı.)
 • Şeytan Çağırma (İblis Nergal’i onun için yaptığı bir canavarı yok etmesi için çağırdı.)
 • Şeytan Çıkarma
 • Lanetler
 • Ruh Koğuşu Oluşturma
 • Golem Büyüsü (Neo-Nazi çetesini öldürmek için golem çağırdı.)
 • Nekromansi (Ölmüş kişilerin ruhlarını, birçok nedenden dolayı, doğaüstü kötü güçlere karşı ruhsal koruma olarak çağırma olayına verilen addır.)
 • Diriliş
 • Görünmezlik (Kendisini görünmez yapmak için işaret levhaları kullandı. -Hellblazer sayı 174 ve 258-)
 • Zaman Yolculuğu (John, onu 1979’a geri gönderen bir zaman dilimi büyüsü kullanıyor. Ayrıca bu, John’un, kumarhanelerden inanılmaz miktarda para kazanmak, zarar vermekten kaçınmak ve bir kereden fazla olmak üzere, kıyametin gerçekleşmesini önlemeye çalışmıştır. Bu aynı zamanda savaş alanını kendi avantajına göre yeniden şekillendirmesini sağlar.)
 • Zihin Kontrolü
 • Yavaş Yaşlanma (Kanı, şeytan kanı ile karışık olduğu için bu sayede geç yaşlanır ve hızlı iyileşebilir, bu özelliği ona özellikle vampirler ile savaşırken yardımcı olur.)
John Constantine (Hellblazer) Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

John Constantine’in Yetenekleri

 • Aldatma (John Constantine mükemmel bir uzman ve müzakerecidir. Bu beceriler, büyülü becerilerinden daha faydalıdır. Constantine, zorlukların çoğuyla önce kurnazlığıyla baş eder.)
 • Doğaüstü Güçlere İnanma
 • El Çabukluğu (Hokkabazlık da diyebiliriz.)
 • Hipnoz
 • Detektif Yetenekleri (Dark Entries adlı çizgi romanında John, doğaüstü olaylara odaklanmış olsa da kendisini bir dedektif olarak görüyor.)

Constantine 2005 yapımı başrolünde Keanu Revees’in olduğu “Constantine” isimli bir filmi ve aynı isimle 2014’te yayınlanan bir sezon sürüp sonunda iptal edilen başrolünde Matt Ryan’ın olduğu bir diziye sahiptir. Ayrıca DC’nin Justice League Dark adlı animasyonunda başrollerden biridir ve bu yapımda da Matt Ryan tarafından seslendirilir.Umuyoruz ki bu yazımızda John Constantine kimdir sorusuna yanıt verebilmişizdir.

Daha Fazla İçerik
Joker'ın Gerçek İsmi Nedir? - Kurgu Dünya
Joker’ın Gerçek İsmi Nedir?