Joker'ın Gerçek İsmi Nedir? - Kurgu Dünya

Joker’ın Gerçek İsmi Nedir?

Kötü karakterlerden bahsederken çoğumuzun aklına gelen ilk isim Joker. Palyaço görünümü ve ünlü gülüşüyle Suçun Palyaço Prensi, Batman’in şüphesiz en dişli düşmanı. İlk çıkışını 1940’ta yapan karakter sayısız film, TV şovu, oyun ve çizgi romanda göründü. Ve her seferinde de Batman’i farklı şekillerde zorladı. Fakat daha Joker’ın gerçek ismi henüz söylenmedi.

Yakında çıkacak olan Batman: White Knight karakteri çok farklı bir şekilde yansıtacak ve bu şekilde yıllardır sorulan sorunun cevabını verecek: Joker’ın gerçek ismi ne? Yazar ve çizer Sean Gordon Murphy Twitter’dan kendi Joker’ının isminin Jack Napier olacağını açıkladı.

https://twitter.com/Sean_G_Murphy/status/898144563109535745

Jack Napier İsmi Tanıdık Mı Geliyor?

Jack Napier ismi tanıdık geliyorsa bunun nedeni 1989 yapımı Tim Burton’ın Batman filminde Jack Nicholson’ın Joker’ının gerçek ismi de Jack Napier idi. Filmde karakterin orijini tekrar yazılıp onu Joker yapan kazadan önce Carl Grissom’ın çetesinden biri olarak göstermişlerdi.

Joker'ın Gerçek İsmi Nedir? - Kurgu Dünya

Joker’ın Gerçek İsminin Önemi

Karakterin ününe rağmen çizgi romanlarda Joker’ın gerçek ismi açıklanmadı. Burton’ın Batman filmi gibi karakterin bazı uyarlamalarında farklı isimler kullanıldı ama çizgi roman versiyonunda yıllardır beyaz yüzün arkasındaki adamın ismi hep bir sır olarak kaldı.

Murphy’nin Batman: White Knight Joker‘ının ismini açıklaması karakteri diğer sayısız çizgi roman versiyonlarından ayırıyor. Yani bize Joker’ın gerçek bir isimle nasıl biri olduğunu tanıma fırsatı vermesinin yanında, Suçun Palyaço Prensi olmadan önce nasıl biri olduğunu da gösterebilir.

Batman: White Knight‘ın resmi özeti

Joker‘ın akıl sağlığının düzeldiği ve öldürme isteklerinin yok olduğu bir dünyada “Jack” diye bilinen Joker, hatalarını düzeltmeye çalışıyor. Önce Harley Quinn ile uzlaşacak, sonrasında ise Gotham Şehri’ni şehrin asıl kötüsü olduğunu düsündüğu kişiden kurtaracak: Batman!

Batman: White Knight DC’nin asıl evreninde geçmemesine rağmen artık Joker denildiğinde çoğumuzun aklına Jack Napier gelecek. Ama zaten bir çoğumuz Batman (1989) sayesinde Joker’ın gerçek ismini Jack Napier olarak düşünüyorduk bile.

Batman: White Knight’ın ilk sayısı 4 Ekim 2017’de çıkacak.

Daha Fazla İçerik
Asgardlı Savaş Tanrıçası Lady Sif Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Asgardlı Savaş Tanrıçası Lady Sif Kimdir? Kimin Nesidir?