Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık! - Kurgu Dünya

Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık!

Lobo kimdir? “Bağırsaklarınızı çiğneyen ve bundan zevk alan” anlamına gelen ismiyle Lobo, DC’nin Wolverine’i olarak anılır ama kat kat delisidir. Aslına bakarsanız kendisi DC evreninde en havalı bulduğum kişidir, çizgiroman aleminin gördüğü en sayko, en deli, en eğlenceli kötü adamdır. Hani adam her yıl geleneksel Superman‘i pataklama günleri düzenliyor yani. Neyse biraz hikayesinden bahsedelim:

Lobo’nun Geçmişi

Savaşların ve suçların hiç olmadığı, sanal bir cennet olan Czarnia gezegeninde doğdu -o gezegende doğanlar neredeyse ölümsüzdür not düşeyim-. Lobo doğduğunda, kötülüğü çok korkutucu bir şekilde belirdi, hemşire onu teslim ederken bebek Lobo hemşirenin dört parmağını çiğnedi. Ve o hemşire on bin yılsonra gezegenin ilk zihinsel hastası oldu.

Kendisi yaşadığı yerdeki son kişiydi çünkü hepsini öldürdü. Soykırım fikrinden esinlenerek, ölümcül akrep benzeri yaratıklar yarattı ve kendi ırkını ortadan kaldırdı. Bunun bir bilim projesi olduğunu ve kendisine bir ‘A’ verdiğini iddia etti. Tamamen çılgın, deli psikopat ne derseniz artık.

Lobo Kimdir?

Kendisi ödül avcısıdır. Hayatını asla hırsızlıkla değil, başına ödül konanları avlamakla kazanır. Kadın, çocuk, güçlü, güçsüz herkesi avlar. Eğer başınıza ödül konmuşsa, ve işi Lobo almışsa hayatınız bitmiştir. -Başlarına ödül konanların çoğu işi Lobo‘nun aldığını duyduklarında intihar etmiştir. Çünkü kurtuluş yoktur.- Eğer hedef “canlı” olarak isteniyorsa canlı, yoksa büyük ihtimalle ölü olarak yakalanacaktır. Kendisi çok acımasız ve zalimdir. Acımasız doğasına rağmen, mevzubahis anlaşmalar-sözleşmeler olduğunda çok katıdır.

Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık! - Kurgu Dünya

Onu daha iyi tanımanız adına söylüyorum, kendisi 30-40 sene önce galaksideki bir radyo istasyonunu basmış, ordakilere sonsuza kadar aynı metal şarkısını çalmalarını emretmiştir. Eğer yayın durursa hepsini öldüreceğini söylemiştir (ki bir teknik arızsa sonucu yayın durduğunda galaksinin öbür ucundaki radyo istasyonuna gidip Dj görevindeki zavallıyı öldürmüştür de).

Sonra bir doktora gitmiş, beynine ameliyatla sadece o radyo istasyonunun yayınını çeken ve asla kapatılamayacak bir chip taktırmıştır. Beyin ameliyatı esnasında bayıltılmamış, beynini açan doktora sırıtırken kafasına silahını doğrultmuştur. Sürekli kafasının içinde durmadan aynı parça çalar. İnsanı delirtmeye yetmez mi bu?

Onu daha nasıl açıklayalım?

Kendisini paramparça etseniz bile, kalan tek damla kandan vücudunu tekrar oluşturabilecek kadar yüksek bir iyileşme gücü vardır. Çok ama çok kuvvetlidir,o kadar güçlüdür ki ara sıra samanyolu galaksisine gelip sadece zevk için Superman’le dövüşür. Bu kavgaları zaman zaman Superman, zaman zaman Lobo kazanmış ama hiçbiri diğerini öldürememiştir. Darkseid ve Doomsday ile beraber Superman gibi tanrısal bir varlığa karşı koyabilen 3 kişiden biridir. Hatta çoğu kez Superman‘in kıçını tekmelemişliği, döve döve ağzını burnunu dağıtmışlığı vardır.

Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık! - Kurgu Dünya

Ha bir de şey var, kokunuzu aldıktan sonra istediğiniz kadar uzağa gidin. Öldünüz kaçarı yok, kokunuzu aldıktan sonra galakside hiçbir şeye ihtiyaç duymaksızın nerede olursanız olun sizi bulup ham yapar. Bir de ölümsüz olma mevzusu var tabi, denilene göre bir keresinde ölmüş. Cehennemde buna azap çektirirken bile o acı Lobo‘ya hafif gelmiş. Cehennemde çok fazla karışıklık yarattığı için cennete gönderilmiş. Daha sonra cennet-cehennem birbirlerine itelemeye çalışmış Lobo‘yu. Çareyi tekrar hayata döndürmekte bulmuşlar ve bir daha geri dönmemesi için ölümsüz yapmışlardır -son kısım kesin değil ama bence gideri var-. Yine denilene göre cennette melekleri, cehennemde iblisleri dövmüşlüğü bile vardır.

Kötü adam olduğu söylenemez, tam olarak değil. Kafasına göre yaşar bu eleman. En uygun tanımı anti-kahramandır.

Daha Fazla İçerik
Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir?