Moon Knight Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Moon Knight Kimdir? Kimin Nesidir?

Marvel Evreni’ninin Batman’i olarak adlandırılan karakter nihayet kendi dizisi ile MCU‘ya katılıyor.  Bir süre boyunca Batman’in klonu olarak adlandırılan ama sonrasında Marvel‘ın en karmaşık karakterlerinden birine dönüşmüş olan bu karakter, Moon Knight, tam olarak kim?

Moon Knight‘ın çizgi-romanlar ile başlayan geçmişi 1995 yılında çıkan Werewolf by Night #32  sayısına kadar dayanıyor. Master of Kung Fu” ve Batman” yazarları olan Doug Moench ve Don Perlin tarafından tasarlanan karakter ilk çıktığı sayısında Werewolf’un karşısındaki bir süper-kötü olarak sunulmuştu. Kısa bir süre sonra diğer çizgi-romanlarda da gözükmeye başlamış, kendi hikayesini anlatmaya başlamıştı. Hulk‘un çizgi-romanlarında da çıktıktan sonra artık ayakları üzerinde durmayı başararak kendi serisine kavuştu.

Disney+‘ın diziyi duyurmasından çok önce, 2006 yıllarında, aslında Moon Knight’ın dizisi düşünülmüş, yazar bile tutulmuştu fakat proje iptal edilmişti. Yine 2006 yılında, Blade dizisinde Moon Knight’a gönderme yapılmıştı fakat Blade dizisi de iptal edilmişti. Şimdi ise Disney+ bu diziyi MCU’nun 4. Aşamasına dahil edeceğini duyurdu, uzun bekleyişin ardından sonunda karakter artık bir diziye kavuşabilir.

Moon Knight’ın Ortaya Çıkışı


Moon Knight Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Marc Spector, Yahudi bir haham’ın* oğlu. Hayatının gençlik yıllarını ilk önce bir ağır-siklet boksörü olarak sonra da asker olarak sürdürdü. Askeri kariyerinin bitmesinin ardından Marc, paralı asker olarak iş aramaya başladı. İşlerinden bir tanesi onu Mısır’daki bir kazı alanına kadar götürdü, bu kazı alanında da takımındaki insanlar tarafından ihanete uğrayıp ağır yaralı bir şekilde ölüme terk edilmişti. Mısır’ın Ay Tanrısı olan Khonshu, Marc’a ikinci bir şans daha vererek onun yaşamasını sağladı. Ve Marc bu teklifi kabul ederek Khonshu’nin savaşcısı oldu.

Moon Knight olarak ilk başlarda sokak seviyesi suçlularla savaştı. Bu süre zarfında Bushman, Midnight, Nimrod Strange, Hatchet-Man(Marc’ın erkek kardeşi) ve en önemlisi Committee adında bir yeraltı suç örgütü ile savaştı. Tabi bu maceraları sırasına X-Men, Spider-Man, Daredevil, ve Fantastic Four gibi Marvel’ın çok ünlü kahramanları ile de yolu kesişti. Kariyerinin ilk zamanları boyunca Khonshu, Marc’ın bir Avengers üyesi olmasını istiyordu. Marc pek de bu fikre yanaşmamış olsa da Hawkeye’ın önderlik ettiği West Coast Avengers takımının bir üyesi olmuştu.

İlerleyen yıllarda Marc, suçla savaşmasını kolaylaştırmak adına yeni bir girişimde bulundu. Yaptığı araştırmalar, topladığı dokümanlar ile birlikte kendisine iki farklı kişilik oluşturdu. Daha resmi işlerde kullanacağı kişiliği olan “Steven Grant“, çok başarılı bir iş adamıydı. Sivil hayatında kullanacağı kişiliği ise “Jake Locksley“, sıradan bir taksi şoförüydü. Bu böyle devam ettikçe Marc daha az “Marc Specter” olup daha çok Moon Knight ve diğer iki kişiliği olarak dolanıyordu. Dört farklı hayatı idare etmek Marc’ın işe yaramıştı, belki de işine gereğinden fazla yaramıştı. Çünkü uzun süre farklı kişilikleri yaşaması zamanla onun şizofreni hastası olmasına sebebiyet vermişti. Artık kişilikleri arasındaki kontrolü sağlayamıyor, hangi kişiliğin gerçek hangisini sahte olduğunu ayırt edemiyordu.


Moon Knight’ın Çizgi-Romanlardaki Güçleri


Moon Knight Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Khonshu, Marc’ı tekrar hayata döndürdüğü zaman ona güçler de bahşetti; daha iyi refleksler, üstün dayanıklılık ve kas gücü. Fakat bu güçler ayın durumuna göre değişiklik gösteriyor. Eğer dolunay var ise Moon Knight güçlerinin en doruk noktasına ulaşabiliyor, diğer durumlarda ise gücünün seviyesi daha düşük oluyor. Ama Moon Kinght sadece yumrukları ile dövüşen bir karakter değil, Khonshu ile ilişkili olan bir dizi silahı var. Dövüş sırasında daha sık kullandığı hilal şekilli bir bumerang ile birlikte dart, bolo*, bir sopa ve işe yarar birkaç teçhizata sahip. Moon Knight kıyafetlerini ve teçhizatlarını çok sık geliştirmesine rağmen bumerangını çok nadiren geliştiriyor.

Moon Knight’ın bir diğer özelliği ise şizofreni hastalığından ötürü tahmin edilemez oluşu. Bu Moon Knight için çok iyi bir avantaj çünkü kavga ederken bile tarzını değiştirmesi ona çok yarar sağlıyor. Çoğu rakibi karşısında üstük sağlayabiliyor bu şekilde.


MCU’da Moon Knight


Moon Knight Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Şu ana kadar Marc Specter’in MCU da nasıl bir şekilde olacağını bilmiyoruz, fakat bir ihtimal Kaptan America: Kış Askeri filminde belki sözü edilmiş olabilir; Jasper Sitwell filmin bir noktasında “Kahireli bir TV sunucusu” diye kodladığı birinden bahsederek HYDRA için tehlikeli olduğunu söylemişti.

Tabi bu Marc’ın çoktan Moon Knight’a dönüştüğünü göstermez, keza aynı sahnede yine Stephen Strange’in de HYDRA için bir tehdit olduğunu söylemiş fakat o zamanlar Stephen daha Dr. Strange olmamıştı.


Haham= Yahudi din adamı

Bolo= Daha çok filmlerde gördüğümüz, avcılar tarafından kullanılan bir silah. İpin her iki ucunda yuvarlak toplar bulunuyor. Genellikle ava doğru fırlatılıp ayaklarını birbirine bağlamak için kullanılıyor.

Kaynak: ScreenRant

Daha Fazla İçerik
Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Thor Kimdir? Kimin Nesidir?