Shuri Kimdir? Kimin Nesidir? Tüm Detaylarıyla Açıkladık! - Kurgu Dünya

Shuri Kimdir? Kimin Nesidir? Tüm Detaylarıyla Açıkladık!

Teknoloji dehası, Marvel’ın en zeki karakterlerinden biri olan ve hatta bu aralar 16 Şubatta çıkacak olan Black Panther filminin yönetmeni Ryan Coogler tarafından MCU‘da Tony Stark’tan daha zeki olabileceği iddia edilen Shuri kimdir? Kimin nesidir? Gelin birlikte bakalım.

Shuri’nin Geçmişi

2002 yılında Ben Dunn tarafından yaratılmıştır. İlk olarak Marvel Mangaverse #3 çizgi romanında görülmüştür. Marvel ana evreninde ilk görüldüğü çizgi roman ise Reginald Hudlin tarafından yazılan Black Panther #2 (2005).

Shuri, T’Chaka ile onun 2. eşi Ramonda’nın en küçük çocukları ve tek kızlarıdır. Aynı zamanda kendisi T’Challa‘nın üvey kız kardeşi ve Wakanda tahtının varisidir. Tüm hayatını Black Panther olmaya adadı ve bunun için eğitildi.

Babasının ölümü üzerine ne kendisi ne de T’Challa bunu yapacak yaşta olmadıkları için Shuri’nin amcası S’Yan, Black Panther olmuştur. Yıllar ilerledikçe S’Yan, Black Panther olacağına yemin etti ve yılda bir kere düzenlenen kraliyet soyundan gelenlerin Black Panther‘i teke tek dövüşte yenerek Black Panther unvanını almasını sağlayan bir Wakanda ritüeline katıldı. Ritüel günü annesi Shuri’nin ritüel arenasına gitmesini yasakladı ama annesine karşı gelerek ritüel alanına sızdı. Arenaya yetiştiğinde maskeli bir dövüşçünün çoktan S’Yan‘ı alt ettiğini gördü. Maskeli dövüşçü maskesini çıkarttığında onun üvey abisi T’Challa‘dan başkası olmadığını gördü.

Shuri Kimdir? Kimin Nesidir? Tüm Detaylarıyla Açıkladık! - Kurgu Dünya

Black Panther, bir gün Wakanda‘yı yönetmesi gerekebilir diye Shuri‘yi Black Panther rolüne eğitip hazırlıyor ve yıllar sonra Shuri’nin Black Panther rolünü üstlenmesi gereken gün geliyor.

Shuri’nin Yeniden Doğuşu

Gizli bir suç örgütü olan Cabal tarafından gerçekleştirilen bir istilada Proxima Midnight, Shuri‘yi öldürdü. T’Challa, Black Panther ve Wakanda’nın yöneticisi rolünü bir kenara bırakıp onu ölümden geri getirmenin yollarını aramaya başladı ama tekrar tekrar başarısız oldu. Shuri‘nin ruhu bir rehber ruhun akıl verdiği bir tür ruhsal düzlem olan Djalia‘ya düştü. En sonunda bir Avenger (İntikamcı) olan ve gerçeklik ile uzay-zamanı bükme ve ışınlanma gibi özellikleri olan Manifold’un yardımıyla Shuri’nin ruhunu geri getirmeyi başardı ama o çok değişmişti. O kendisine rehberlik eden ruhtan bir takım güçler almıştı. Farklı bir kostümle üvey kardeşi T’Challa’ya yardım etmeye başladı. Daha sonra da T’Challa’nın kurmuş olduğu Yeni Divan‘a katıldı.

Shuri’nin Güçleri ve Yetenekleri

Shuri Kimdir? Kimin Nesidir? Tüm Detaylarıyla Açıkladık! - Kurgu Dünya

Güçler

Shuri, tüketen kişiye süper insan seviyesinde güçler veren Wakanda’nın Kalbi adlı bitkiyi (Yalnızca Black Panther olma hakkı olanlar tüketebilir) tükettikten sonra insan üstü duyulara, güce, dayanıklılığa, hıza ve çevikliğe sahip oldu. Black Panther unvanını almasıyla birlikte Panter Tanrısı (Bast) ile ruhsal bağlantıya sahip olmuştur.

Djalia’dan Gelen Güçler

Shuri, Djalia’dan 3 yeni güçle döndü. Bu güçler; animorphizm, süper hız ve taş formuna dönüşmedir. Animorphizm, bir siyah kuş sürüsüne ya da tek bir dev siyah kuşa dönüşmesine sağlıyor. Taş formuna dönüştüğünde de bedeni zarar görmez hale geliyor ve süper güce sahip oluyor. Taş formuna dönüştüğünde aynı zamanda kıyafetleri de taşa dönüşüyor.

Shuri Kimdir? Kimin Nesidir? Tüm Detaylarıyla Açıkladık! - Kurgu Dünya

Yetenekler

Shuri, akrobasi ve dövüş sanatlarında oldukça eğitimlidir. Kendisi Wakanda’nın geniş çaplı, gelişmiş silahlarını ve teknolojisini kullanma konusunda bayağı tecrübelidir. Dövüş sanatlarında becerikli olmasına rağmen kendisi genellikle çeşitli taktiksel silahlar, mızraklar, kılıçlar ve aletler kullanarak yumruk yumruğa dövüşler yerine silahlı dövüşleri tercih eder. Ayrıca yetenekli bir taktikçi ve savaş stratejistidir.

Silahlar Ve Ekipmanlar

T’Challa’dan farklı olarak daha çok teknolojik temelli silahlarla dövüşüyor ve bunun için bir çeşit Wakanda teknolojisi kullanıyor. Hadi o zaman bu silahlara ve ekipmanlara bir göz atalım.

Cop: Düşmanı sersemletmek için elektrik şoku veren bir tür katlanabilir cop.

Şok Fileleri: Düşmanın etrafını sarmaya ve onu sersemletmeye yarayan elektrikli fileler.

Yılan Isırıkları: Yaydığı gazla düşmanı felç eden küçük toplar.

Çöl Kumları: Etraftaki elektronik cihazları devre dışı bırakmak için elektro manyetik dalga yayan kum tanesine benzer mikroskobik cihazlar.

Pençeler: Adamantiyum’la kaplı Vibranyum pençeler.

Mızrak: Standart Wakanda mızrağı. Daha sonra standart Wakanda mızrağının yetersiz olduğunu düşünüp Wakanda’nın kurucusu ve ilk kralına ait olan Zuri’nin Bashenga Mızrağı‘nı taşımaya başlamıştır.

Panter Kıyafeti (Vibranyum Kostüm)

Shuri’nin panter kostümü T’Challa’nın kostümüyle benzer işlevlere sahip. ShuriBlack Pantherolunca Vibranyum bağcıklı panter üniforması şeklinde bir kostümle onurlandırılır. Bu kostüm kurşunlar, keskin bıçaklar ve yıkıcı patlamalar gibi saldırılara karşı dayanıklıdır. Shuri’nin standart panter kostümü T’Challa‘nınkiden farklı olarak daha teknolojik ağırlıklı.

Panter Savaş Zırhı

Shuri’yi süper insan seviyesinde güce ve dayanıklılığa ulaştıran savaşa özel bir mekanik zırh. Ayrıca bu zırh kahramanımıza büyük avantaj sağlayan ağır silahlara ve duyusal dizilimlere sahip.


Onu henüz filmlerde görmedik ama 16 Şubatta çıkacak olan Black Panther filminde göreceğiz. Fragmanlar, TV spotları ve söylenenlerden anlaşılan zeki kahramanımız, Black Panther filminde büyük bir yere sahip olacak. Hatta ileride MCU’nun çok önemli bir parçası haline gelebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık! - Kurgu Dünya
Lobo Kimdir? Kimin Nesidir? Açıkladık!