Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor?

Stannis Baratheon birçok Game of Thrones hayranı tarafından sevilen ve taktir edilen bir karakter olarak tanıyoruz. Sevmeyenler de olsa da Game of Thrones evreninde kendine çok iyi bir yer edinmeyi başarmış bir komutan ve çok iyi bir kral. Hayranların onu neden bu kadar çok sevdiğine ve Stannis‘in geçmişine, kişiliğine bir göz atalım.

Stannis Baratheon’un Çocukluk Yılları

Steffon ve Cassana Baratheon’un ikinci erkek evladı olarak dünyaya gelen Stannis, ağabeyi kadar yakışıklı ve eğlenceli değildi. Çocukluğunda bile somurtkan ve sert mizaçlıdı idi.

Steffon Baratheon, Rheagar Targaryen’e uygun soylu bir eş aramak için eşi Cassana Baratheon ile Essos’a gitmişti. Bu yolculuğun dönüşünde Fırtına Burnu’na varmak üzereyken bir fırtına kopmuş, Stannis ve küçük kardeşi Renly surların üzerinden anneleri ile babalarının ölümünü seyretmişti. Bugünden sonra  Stannis Baratheon, Westeros’un ana dini Yedi İnancı’na olan inancını kaybetmiştir.

Stannis Baratheon’un Kişiliği ve Dış Görünüşü

Sert merhametsiz ve soğuk birisidir. Adaletlidir; kendisine yapılan hiçbir şeyi unutmaz. Sadıktır; sadakate ve birinin hakkı olanı o kişiye verilmesine büyük önem verir. Muhteşem bir zekaya sahip bir komutandır. Diş gıcırdatma gibi sinir bozucu bir huyu vardır. Robert gibi neşeli veya Renly gibi zarif değildir. Melisandre tarafından kendisine verilen ışık saçan Işık Getiren adlı bir kılıç kullanmaktadır.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Dış görünüş olarak klasik Baratheon fiziğine sahiptir, uzun ve iridir. Geniş omuzları ve geniş bir göğsü vardır. Kelleşmeye başlamış kısa saçları vardır. Mavi gözlüdür.

Robert’ın İsyanı

Robert’ın isyanı sırasında 500 adamıyla Menzil kuvvetinin büyük bir bölümüne karşı kaleyi 1 yıl boyunca tutmuştur. Bu kuşatma sırasında erzakları bitmiş ve Mace Tyrell dışarıda ziyafet sofraları kurarken Stannis Baratheon ve adamları atları ve fareleri yemiştir. Sıra ölülere geldiğinde Soğan Şövalyesi Davos kaçak yollarla kaleye soğan sokmuş ve insanları açlıktan ölmekten kurtarmıştır fakat Stannis kaçakçılığını cezalandırmak için Davos’un elini kesmesi gerekirken adamlarını açlıktan ölmekten kurtardığı için sadece 4 parmağını kesmiştir. Davos bu 4 parmağı Karasu Savaşına kadar boynuna bağlı bir şekilde şans getirdiğine inanarak taşımış ve bu olaydan sonra Stannis’e muhteşem bir bağlılık kazanmıştır.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Eddard Stark’ın gelip menzil kuvvetlerini dağıtmasından sonra Robert, Stannis’e hemen bir donanma kurup Ejderha Kayasını ele geçirmesini ve Targaryen prensi ile bebeğini yakalamasını emretmiştir. Ne kadar hızlı bir şekilde donanma kurup yola çıksa da Willem Darry tarafından Targaryen prensi ve bebeği Essos’a kaçırılmıştır.

Robert, bu olayın sorumlusu olarak Stannis’i görmüş ve onu cezalandırmak için onun hakkı olan Fırtına Burnu’nu Renly’e vermiştir. Stannis’e ise Ejderha Kayasını vermiştir. Buna rağmen ağabeyine sadık kalmış ve ağabeyinin küçük konseyinde Jon Arryn ile beraber diyarı yıllarca barış içinde yönetmiştir.

Robert’ın Saltanatı Sırasında

Stannis’in düğününde Robert, Stannis’in eşinin kız kardeşiyle düğün yatağında sevişmiştir. Bu ilişkinin sonucunda Edric Fırtına adlı piç dünyaya gelmiştir. Stannis’in uzun ısrarları sonucunda Robert, Edric’i meşrulaştırmıştır ve Renly’in himayesine verilmesini sağlamıştır.

Greyjoy isyanı sırasında yenilemez denilen Greyjoy donanmasını Güzel Ada’da ezerek yenmiştir ve Balon Greyjoy’un 3 oğlunu bu savaşta öldürmüştür.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Stannis Baratheon küçük konseyde Jon Arryn ile diyarı mükemmel şekilde yönetmiş gene de tüm övgü Jon Arryn’a gitmiştir. Stannis bu dönemde Robert’ın çocuklarının ensestten olma olduklarını anlamış ama ağabeyinin ona inanmayacağı düşüncesiyle bunu sadece Jon Arryn’a anlatmıştır. Gelecek bir savaşa karşılık güç kazanmak için, Jon Arryn’ın oğlu Robin Arryn’ı himayesi altına almak istemiştir. Böylece vadinin desteğini Jon Arryn öldükten sonrada sağlayabilecekti ama bunu duyan Jon Arryn’ın eşi Lysa Arryn, Robin’in, Stannis’in veya başka birinin himayesine verilmemesi için Jon Arryn’ı zehirleyerek öldürmüştür.

Bu olayın üzerine Kral eli diyarı yıllarca iyi bir şekilde Jon Arryn ile beraber yöneten Stannis yerine Eddard Stark olmuş bunun akabinde Stannis Baratheon, Ejderha Kayası’na dönüp destek toplamaya başlamıştır.

Stannis Davasında Haklı mıdır?

Davası kesinlikle haklıdır. Batıdiyar kanunlarına göre Joffrey, Mycrella, Tommen piç olduğu için taht Stannis’e geçmelidir.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Hayranları Neden Bu Kadar Seviyor?

Taht, Batıdiyar kanunlarına göre Stannis Baratheon’un hakkıdır. Hayatı boyunca hep haksızlığa uğramıştır. Fırtına Burnu onun hakkı iken kardeşine verilmiştir. Yapmadığı şeylerden sorumlu tutulmuştur. Çok zeki ve çok iyi bir komutandır. Askerlerine tecavüzü ve yamyamlığı yasaklamıştır; tecavüzcüleri hadım etmiş, yamyamları yakmıştır.

Adaletlidir; herkese hak ettiğini verir. Stannis’e göre bir doğru bir yanlışı götürmezken bir yanlış da bir doğruyu götürmez. Kendisine yapılanları unutmaz. Yenilikçidir; alt tabakadan olan Davos’u kral eli yapmıştır. Kimse Gece Nöbetçileri’ni umursamazken Yabanıl ordusunu ezmiştir. Diyarı düşünen kraldır. O tek gerçek kraldır.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Onun karakteristik özellikleri ve tahtın onun hakkı olması onun çok fazla sevilmesini sağlayan en büyük etkenlerdir ayrıca seri içinde yaptıkları, konuşmaları, olaylar hakkında yaptığı yorumlarda sevilmesini sağlayan diğer nedenlerdir.

—Yazının gerisi Game of Thrones dizine ait spoiler içermektedir.—

Taht Oyunları Döneminde Stannis Baratheon

Robert ölmeden önce Eddard Stark, Joffrey, Tommen ve Mycrella’nın ensest ürünü olduğunu anlamıştır. Robert’ın ölümünden sonra ise tahtın Stannis’in hakkı olduğunu savunmuştur. Bu yüzden ihanetle suçlanıp zindana atılmış ardından da idam edilmiştir.

Robert’ın ölümünden sonra kendini Andallar’ın ve İlk İnsanların Kralı, Yedi Krallığın lordu, Diyar’ın koruyucusu ilan etmiş ve hakkı olan tahtı istemiştir. Diyarın neredeyse tamamı ona destek vermemiştir. O ise bunu unutmayacağını söylemiştir.

İnsanların ona destek vermemelerinin en büyük nedeni Stannis’in yanında bulunan Melisandre ve onun yaptıklarıdır. Melisandre, Batıdiyar’da ki yaygın olan tanrılardan başka bir tanrıya inanıp onun rahibeliğini yapmaktadır; Rhollor. Stannis Baratheon Kralın Şehri’ne saldırmadan önce Melisandre, 7’nin heykellerini yakmıştır. Bu olaydan sonra insanlar Stannis’i dinlerini elinden almak isteyen biri ve şeytanın hizmetkarı olarak görmüştür

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Renly ağabeyine ihanet ederek kendini kral ilan etmiştir. Renly ile Stannis’in yaptığı görüşmede Renly, ona ve karısına ağır hakaretlerde bulunmuştur. Bunun üzerine dizide Melisandre, Stannis’in isteği üzerine Renly’i büyü kullanarak öldürmüştür. Kitapta ise bu olay onun kontrolü dışında gerçekleşmiştir.

Stannis, kitapta sürekli Renly konusunda üzüldüğünü belirtmektedir. Melisandre’ye Balon Greyjoy, Jofrey Baratheon ve Robb Stark’ın ölmesini istediğini ve onların gaspçı olduğunu söylemiştir. Her isim için Melisandre ateşe bir sülük atmıştır. Bu üç karakter de ölmüştür fakat; Robb’un öleceği bellidir. Joffrey’i Olenna Tyrell’in öldürdüğüne dair sağlam kanıtlar vardır ve Cersei’nin Joffrey’i yanlışlıla öldürdüğüne dair kanıtlar vardır. Balon’un ölümü de şaibelidir. Yani büyü durumu söz konusu değildir.

Bu olayın ardından gücüne güç katarak Kralın Şehrin’e saldırmıştır. Tyrion Lannister’ın stratejileri, çılgın ateş, Lannister-Tyrell ittifağı dizide Loras Tyrell, kitapta ise Garlan Tyrell Renly’in zırhını giyerek Stannis’in askerlerini korkutması gibi nedenlerle Kralın Şehri’ni alamamıştır. Başarısız kuşatma olayının ardından, Ejderha Kayasına geri çekilmiştir.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Burada iken Sur’dan gelen mektuba yanıt veren tek kral olarak kuzeye gitmiş Sur’a saldıran 10.000 kişilik yabanıl ordusunu 1500 şövalyesiyle ezmiş, Mance Rayder’ı esir almıştır. Ardından kendini Sur’un ötesindeki kral ilen eden Mance Rayder‘ı yakmıştır. Bu savaşın ardından Kışyarı’nı hain Boltonlar’dan alıp yeniden Kışyarı’na bir Stark koymayı istemiştir ve Jon’a bir teklif yapmıştır. Fakat Jon, Gece Nöbetçisi olarak yemin ettiği için bunu reddetmiştir.

Buradan sonra kitaptaki ve dizideki hikayesi farklılaşmıştır.

Dizide; Stannis Baratheon hiçbir destek almadan bodoslama Kışyarı’na yürüyüşe geçmiştir. Ayrıca dizide çok sevdiği kızını yaktırmıştır. Kızı Shireen gri hastalığa yakalandığında dünyanın her yerinden üstatlar ve şifacılar getirerek kesin ölür denilen kızını hayatta tutmuştur. Shireen’in yakılmasının ardından Kışyarı’na yürüyüşe geçip yenilmiş ardından da Brienne tarafından öldürülmüştür. Kitaba göre bir yorum yapmamız gerekirse, bunlar Stannis’in yaşayacağı veya yapacağı şeyler değil.

Stannis Baratheon Kimdir? Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? - Kurgu Dünya

Kitapta ise ; Dağ kabilelerinin desteğini almıştır ve Manderly Hanesi ile gizli bir anlaşma yapmıştır. Bu anlaşmanın şartı şudur; eğer Davos, Rickon’u bulup getirirse Manderly’ler Stannis Baratheon’a destek olacaktır. Karstarklar’ın bir kısmını kendine bağlamıştır. Demir doğumlulardan Derin Orman Kalesi‘ni alıp Yeniden Gloverlar’a vermiştir. Demir bankasından da destek almıştır. Güçlü bir ordu ile Kışyarı’na saldırmaya hazırlanmaktadır.

Stannis Baratheon’un Sözleri

“Mesele istemek değil. Taht Robert’ın veliahdı olarak benim. Kanun böyle”

“Robert bir kadehin içine işese, insanlar kadehtekine şarap derdi. Ben onlara berrak ve soğuk su veriyorum ama yüzlerini buruşturup ne kadar tuhaf koktuğunu söylüyorlar.

“Bu tacı ben istemedim. Altın, soğuk ve başımın üstünde ağırlık yapıyor. Lakin Kral olduğum sürece halkıma karşı bir görevim var.”

“Eddard Stark’ın intikamını neden alayım? Adam benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Ah, Robert onu severdi. Bir kardeş gibi severdi hem de, bunu kim bilir kaç kez duydum? Onun kardeşi Eddard Stark değildi, bendim ama bana olan tavırlarından hiç anlaşılmazdı kardeş olduğumuz. Fırtına Burnu’nu onun için savundum. Mace Tyrell ve Paxter Redwyne duvarlarımızın dibinde ziyafet sofraları kurarken adamlarım açlıktan öldü. Peki, Robert bana teşekkür etti mi? Hayır. Kuşatmayı kırdığı için Stark’a teşekkür etti. Biz ot ve fare yiyorduk. Robert’ın tek emriyle koca bir donanma kurdum, Ejderha Kayası’nı onun adına aldım. Elimi sıkıp, “İyi iş çıkardın kardeşim, ben sensiz ne yapardım” dedi mi? Hayır. Willem Darry’nin, bebeği ve Viseys’i alıp kaçmasına izin vermekle suçladı beni, sanki durdurabilirmişim gibi. On beş yıl boyunca onun konseyinde oturup Jon Arryn’ın diyarı yönetmesine yardım ettim, ağabeyim sarhoş olmakla, fahişelerle yatmakla meşguldü. Jon öldüğünde sevgili ağabeyim beni El ilan etti mi? Hayır. Dörtnala at koşturup arkadaşı Ned Stark’a gitti ve bu makamı ona teklif etti. Bu karar ikisi için de iyi olmadı. Gördük.”

Stannis Baratheon’dan Alıntılar

“Lord Stannis. Meşru bir talebi var. Çok deneyimli bir savaş kumandanı ve kesinlikle merhametsiz bir adam. Gerçekten haklı haklı bir adamdan daha korkutucu bir şey yok dünyada.”- Eddard Stark

“Sakalların Tyrion tarafından kesildiğinde büsbütün aptala mı döndün sen? Stannis Baratheon’dan bahsediyoruz. Adam acı sona kadar savaşacak, sonra biraz daha. Eğer adadan ayrıldıysa, bu sadece savaş devam edeceği anlamına gelir. Yapıcağı hamleler savaşın yıllarca uzatabilir.” – Tywin Lannister’dan Pycelle’e

“Ve Stannis, her şeyin çok yanlış gittiğini fark etti. Kral olabilmek için Diyar’ı kurtarması gerekirken, Diyar’ı kurtarmak için Kral olmaya çalışıyordu.” – George R.R. Martin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Black Widow Kimdir? Kimin Nesidir?