Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Thor Kimdir? Kimin Nesidir?

Thor’un Geçmişi

Thor, Asgard Kralı Odin ve Elder God diye anılan Gaea’nın oğludur. Odin gücü Asgard’ı aşacak bir varis ister ve bunun için kendi seviyesinden bile daha yüksek bir güç seviyesinde olan Gaea’ya gider. Odin bu hareketiyle, hem Asgard’ı koruyacak çok güçlü bir varis bırakmak, hem de gücü bütün Tanrıları aşan bir Tanrı yaratmak istemiştir. Odin’in oğlu bu andan yani doğumundan itibaren bir savaşçı olarak yetiştirilmiştir.

Ejderhalar, Devler, Troller ve daha bir çok canavarla savaşmış ve Mjolnir’e layık olmaya çalışmıştır. Daha sonra büyüyen kibri yüzünden babası Odin tarafından Midgard’a sürgün edilmiştir. Thor burada hem Donald Blake adlı sakat bir doktor kimliğinde, hem de Thor Odinson adında bir Tanrı kimliğinde yaşamıştır. Dünyada insan kimliği sayesinde alçak gönüllülüğü öğrenmiş ve Avengers gibi dostlar edinmiştir.

Thor’un Ortaya Çıkışı

Thor, Stan Lee’nin favori karakterlerinden biridir ve yine Stan Lee tarafından bir İskandinav Mitolojisi Tanrısı olarak Marvel evrenine dahil edilmiştir. Stan Lee bunu önceden beri planladığını ve amacının en güçlü süper kahramanı yaratmak olduğunu söylüyor. Açıklaması şu şekilde:

” Thor’u çok yıllar öncesinden hayal etmiştim. Çünkü amacım en büyük, en güçlü süper kahramanı yaratmaktı. Ve sonra şöyle düşündüm, “Kim bir Tanrıdan daha büyük olabilirdi ki?” ve aynı zamanda İskandinav Tanrılarının, Yunan Tanrıları kadar popüler olmadığını fark etmesi de bu seçiminde önemli bir etken olmuş.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Thor’un Güçleri

Tanrı Fizyolojisi: Thor inanılmaz derece de bir fiziksel kuvvete sahiptir. Dokuz tane diyarı birbirine bağlayan Yggdrasil’e bağlı Dünya Motorunu itmeyi başarmıştır. Çizgi romanlarda bu diyarların aynı zamanda evren olduklarını öğrendiğimiz için bu başarı çok daha önemli bir hal alıyor. Thor, Adam Warlock tarafından fiziksel olarak evrende ki en güçlü karakterlerden biri olarak görülüyor. Yunan Güç Tanrısı Hercules’i en yüksek ağırlığı kaldırma yarışında geçerek Warlock’un düşüncesini kanıtlamıştır.

Tanrı Dayanıklılığı: Thor uykuya, yeme içmeye ve daha bir çok insani ihtiyaca gerek duymadan yıllarca durabilir.Binlerce kişilik bir orduya karşı iki yıl boyunca yemeden,içmeden ve uyumadan savaşmıştır. Thor’un vücuda da fiziksel yaralanmalara karşı çok dayanıklıdır. Celestial saldırıları, Galactus saldırıları, Silver Surfer saldırıları ve daha bir çok varlıktan gelen saldırılara karşı ayakta kalmıştır.

Hız: İnanılmaz bir hıza sahiptir. Işık hızından katlarca daha yüksek hızlarda uçabilir. Evrenin bir ucundan diğerine bir dua süresinde uçmuştur. Yaşayan Gezegen Ego’yu hız olarak geride bırakmıştır. Koşarak bile arkasında yıldırımlardan oluşan bir hız bırakacak seviyelere çıkabilir.

Hava Kontrolü: Thor’un ana yeteneği bilindiği üzere Yıldırım, Fırtınalar vb. hava durumları üzerinedir. Thor,bütün dünyanın her yerini saracak yıldırımlar yapabilir. Devasa kasırgalar, Dünyanın her yerinde aynı anda oluşan Fırtınalar, yağmurlar vb. bir çok hava durumunu yapabilir. Yıldırımları Kaos Kralını delebilecek kadar güçlüdür.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Toprak Kontrolü: Thor’un annesi Gaea Dünyanın Tanrıçasıdır. Bu yüzden Thor’un depremler ve toprak üzerinde bir kontrol gücü vardır. Tek bir hareketiyle birbirleriyle kavgalı olan iki kabilenin kavgasını önlemek için topraklarını ayırmıştır.

Süper Duyular: Thor’un duyuları çok gelişmiştir.Çok uzakta ki varlıkları görebilecek, evrenin bir ucundan gelen duaları duyabilecek duyulara sahiptir.

Büyü Bağışıklığı: Thor’un bir çok büyüye ve büyülü saldırılara karşı büyük ölçüde bir direnci vardır. Loki’nin bazı büyüleri kardeşi üzerinde işe yaramaz ve bazı varlıkların büyülü saldırıları da Thor’u etkilemez.

Usta Savaşçı: Asgardlı Yarı Tanrı’nın çok üstün savaş yeteneklerine sahiptir. Binlerce yıldır her türlü varlık ile savaştığı için bu yeteneği bir çok karakteri geride bırakıyor.

Mjolnir: Mjolnir, Thor’un silahıdır. İçinde Odin ile aynı güçte olan God Tempest vardır ve bu yüzden bütün Multiverse içinde ki en güçlü silahlardan birisidir. Sadece layık olanlar kaldırabilir ve Phoenix’i korkutacak bir güce sahiptir. God Tempest yaşayan bir Fırtınadır ve bu güç Şimşek Tanrısı Thor’un damarlarında dolaşan güçle birleştiğinde eşsiz bir eşleşme olur. Mjolnir buna ek olarak bir sürü güce sahiptir. Mistik ve kozmik gücü soğurabilme etme, uçuş vb. bir çok güce sahiptir.

Saldırılar: Thor’un God Blast, Anti-Force, Thermo-blast gibi çok üstün patlama güçleri vardır. Bu saldırılar Celestial, Galactus vb. varlıklara zarar verecek kadar güçlüdür.

Dil yeteneği: Kahramanımız tütün dillerde konuşabilme yeteneğine sahiptir.

Thor’un Zayıf Yönleri

Karakterimizin bilinen pek bir zayıflığı yoktur fakat çizgi romanlarda yaşadıklarından çıkarımlar yaparak zayıflıklarını şöyle sıralayabiliriz:

Warrior Madness: Worrior Madness yani Türkçesi ile Savaşçı Çılgınlığı düşünüldüğünde pek de iyi bir şey değil, lakin tam olarak da kötü bir şey de denemez. Buna Şimşek Tanrısı kendini kaybetmiş, tabiri caize çığrundan çıkmış versiyonu diyebilirsiniz. Aşırı strese girdiğinde veya sınırlarının eşiğine itildiğinde, Wolverine’in “Berserker Rage” ve Hulk’un “Smash” modu gibi öfkeli ve şiddete aşırı eğilimli hale gelir.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Aslında, Warrior Madness o kadar aşırı ki, Odin bunu Asgard’da yasakladığını ilan etmiştir. Eşlik eden süper güç patlaması teorik olarak iyi amaçlar için kullanılabilirken, bu durum genellikle Thor’un cinayet yapmasına neden olur. İster arkadaş ister düşman olsun, çevresinde ayakta kalacak kadar talihsiz olan herkese şiddetle saldırır. İyiyi ve kötüyü, dost ve düşman ayırma yetisinde bu durumdayken tamamıyla kaybeder.

Layık Olmama Düşüncesi: Bir tanrı yapısı gereği yaptıklarının doğru olduğunu düşünür ve kendinden şüphe etmez. Lakin kahramanımız zaman zaman  kendinden şüphe etmeye çok duyarlı olmuşur. Original Sin #7 çizgi romanında yaşananlar bu durumun mükemmel bir örneğini bizlere sunuyor.

Thor, daha önce ibadet için değersiz olduklarını ve sonunda insanlığı kibirleriyle yok edeceğini düşündüğü için tanrıları hedef alan seri katil Gorr the Butcher ile savaşmıştı. Nick Fury daha sonra ona “ Gorr Haklıydı ” dediğinde onu varoluşsal kargaşaya sürüklemek için yeterliydi. Thor, Gorr’un değerlendirmesinin doğru olduğunu biliyordu – gerçekten de kendisini gördüğü kahraman savunucusu değildi. Bunun yerine, o sadece büyük bir çekiç sallayan pislikti — ve dünyayı iyilikten daha fazla kötülük yapabilecek biri olduğunu düşünüyordu. Bu bir tanrı için kendi hakkında düşünebileceği en kötü şeyler olmalı.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Üst Düzey Büyüler ve Büyülü Silahlar: Kendi özünde büyüyü barındırmasından kaynaklı büyülere karşı belirli düzeyde bir dirence sahip lakin üst düzey büyüler ve büyülü silahlar zaman zaman Thor’a zarar verebilmiştir.

Amora the Enchantress ve onun kardeşi Lorelei de bu üst düzey büyülere sahip varlıklardan birkaçı. Onu büyüleriyle öldürebilirler mi? Muhtemelen. Ama bu kötü bayanlar birini gördüklerinde iri parçalara değer veriyorlar, bu yüzden Thor’daki becerilerini daha kişisel bir şekilde kullanıyorlar. Kendilerine aşık etmek ve onu kullanmak gibi.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

2014 yılında yayımlanan sürülen Thor #1’de kahramanımız, Mjolnir’i yapan aynı Cüceler tarafından kendisi için hazırlanmış Jarmbjorn adlı cazibeli bir savaş baltası elde etti. Ne yazık ki, bu oldukça havalı dövüş aleti Thor’un kolunu kesmek için kullanan bir düşmanın eline geçti.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Sihirli bir ok da benzer şekilde kahramanımıza zarar verdi: Thor: Son of Asgard #5. Kötü niyetli Norns Kraliçesi Asgard Kuşatması sırasında Thor’u ele geçirdi. Büyülü oku çekerek, Thor’u doğrudan göğsüne nişan alıp sapladı ve anında onu öldürdü. Daha sonrasında Odin sihirli kum kullanarak oğlunu yeniden hayata döndürüyor.

Kardeş Sevgisi: Kardeş sevgisi nasıl bir zayıflık diyebilirsiniz fakat Thor üvey kardeşi Loki’yi çok sevmektedir ve onun aşırı davranışlarına hep sabırla yaklaşmaktadır. Bu Loki’nin Thor’a kötülükler yapmasına ve Thor’un hiç hoş olmayan şeyler yaşamasına sebep olmuştur. Buna rağmen Thor her zaman Loki’nin doğru yolu bulacağına inanır.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Kurallara Uymak: The Mighty Thor #432 çizgi romanında Thori Loki’nin masum bir adamı kaçırdığını bulur. Rehineyi serbest bırakma koşulu basittir: Mjolnir’i kontrol altına almak yani Mjolnir’e sahip olmaktır. Kardeşler kavga eder, ancak Thor Loki’yi etkisiz hale getiremeyeceğini bilmektedir. Çünkü Asgard’daki en büyük, en tartışılmaz kurallardan biri, başka bir Asgardlı’yı öldürmemektir.

Thor, Loki’nin istediğini yapar fakat Loki sahtekar bir pislik olmasından ötürü doğal olarak kendi verdiği söze ihanet edip rehineyi öldürmeye kalkar. Kardeşinin asla kurallara uymayacağını fark eden Thor, sonunda cesaretini toplayıp Loki’yi öldürmek için Mjolnir’i kullanır.

Thor Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Loki, o dürüst olmayan pislik olmak, doğal rehineyi öldürmek için söz yoluyla takip etmeye çalışır. Kardeşinin asla kurallara uymayacağını fark eden Thor, sonunda Loki’yi öldürmek için Mjolnir’i kullanarak bir çift büyür. Söylemeye gerek yok, babaları Odin ne olduğunu öğrendiğinde öfkeli ve sonuç olarak Thor’u Asgard’dan kovuyor. Yüce Odin neler olduğunu öğrenince çok sinirlenir ve Thor’u Asgard’dan kovulmak ile cezalandırır.

Thor’un Üye Olduğu Takımlar

  • Avengers: Kibri ve egosu yüzünden Odin tarafından cezalandırıldıktan sonra Dünya’ya sürgün edilmiş ve burada yaşamaya başlamıştır. Bu süreçte Dünya’yı sevmiş ve benimsemiştir. Bu zamandan sonra da Dünya’nın başına gelen kötü olaylarla yakından ilgilenmiş ve kendi ile aynı amacı güden Avengers ile yan yana defalarca kez savaşmıştır. Birçok olayda Thor’u Avengers ekibinin bir parçası olmuştur.
  • Asgard Tanrıları: Kendisi de bir Asgard tanrısıdır, gerektiğinde diğer tanrılar ile toplanıp savaştıkları olmuştur.
  • Galactus’un Habercileri: Bir süreliğine Galactus’un habercisi olmuştur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Superman'i Zorlayan Düşmanlar - En Güçlü 7 - Kurgu Dünya
Superman’i Zorlayan Düşmanlar – En Güçlü 7