Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir?

DC Evreni tarihinde bir çok güçlü ve karanlık karakterler gördük. Batman veya Dr. Fate gibi karanlık ve güçlü karakterler görsek bile hiç biri İblis Trigon kadar güçlü olamadı.

Nasıl Ortaya Çıktı?

George Perez ve Marv Wolfman tarafından yaratılan bu karakter karşımıza ilk olarak 1981 yılının mart ayında, New Teen Titans serisinin 5. sayısında çıkıyor. O zamandan beri DC evreninin en güçlü karakterlerinden biri olan bu İblisin origin hikayesi ise şu şekilde:

Trigon, Celestial Blasphemy adında ciddi manada güçlü bir iblis tarafından yaratılıyor. Aynı zamanda Celestial Blasphemy’nin büyüttüğü Trigon, büyüdüğünde yaratıcısı gibi bir iblis olup Celestial Blasphemy’i tahtından indiriyor.

Yine DC’nin en güçlü karakterleri arasında yer alan Lucifer‘in adadığı “Cehennem Lordları”ndan birisi olan İblis, ani bir şekilde taraf değiştirip Azar’a geçiyor. Artık Azarath‘ın başına geçen Trigon, Lucifer’in kontrolünden çıkıyor.

Çok ama çok uzun yıllar boyunca tüm evrene kötülük salan İblis, sıra Dünya’ya geldiği zaman Dünyalı bir kadın ile ilişkiye giriyor. Evet fazlasıyla garip bir durum ancak bu ilişkiden tam tamına 400 kişiden olan Sons Of Trigon ekibi meydana geliyor.

Bu ekipten en çok dikkat çeken ve yakından tanıdığımız Raven, babasına meydan okuyan tek evlat oluyor. Bu sayede Raven babasının en gözde çocuğu haline geliyor.

Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Büyük İblis Trigon ve Güçleri

  • Karakterin en bilindik güçlerinden biri Pyrokinesis yani Cehennem ateşine hüküm verebilmesidir.
  • Azarth Lordu‘nun sadece fiziki canlıları değil melekler gibi diğer canlıları etkileyecek bir kara büyü yeteneği vardır.
  • İblislerin en güçlülerinden olan bu karakter, rakibini neredeyse hareket edemeyecek kadar etkisiz hale getiren bir ışının sahibidir.
  • Bu güçlü İblis‘in hiç bir varlığın önüne geçemeyeceği bir zihin kontrol yeteneği vardır.
  • Zihin Kontrol edebilmesinin yanı sıra sadece soyut değil somut ilizyonlarda yaratabilir.
  • Eldritch Blast adı verilen bir enerjinin sahibi olan İblis, bu enerji sayesinde istediği bir kişiyi anında öldürebilir. Legion Evreni’nde bu enerji sayesinde Justice League ekibini bir hamlede yok etmişliği bile vardır.
  • Azarth Lordu’nun ayrıca tahmin edilemeyecek hızlarda uçma yeteneği vardır. Speed Force’u tam kapasiteyle kullanabilir ki bu onu bir çok karakterden kat kat hızlı bir hale getirir.
  • Cehennemin en güçlü varlıklarından olan bu karakterin var olması için karanlık yeterlidir. Karanlığın olduğu her yerde varlığını sürdürebilen ve hatta karanlıkta gücünü katlayabilen İblis bulunduğu boyuta bağlı olarak güç seviyesini arttırabilir.
  • Cehennemin yöneticisi olan bu İblis istediği bir canlının ruhunu ölçebilir. Eğer ruhunu ölçtüğü kişi günahkar biri ise ruhunu emebilir veya sahiplenebilir.
  • Ayrıca bu güçlerden farklı olarak bir Güç Asası’na sahiptir. Bu asanın ucunda hiç bir şekilde yok edilemeyecek olan Cehennem Güneşi vardır.Bu asa onun zamanda hareketini sağlar.

Trigon’u Gördüğümüz Filmler ve Diziler

Trigon, biri film biri dizi olarak sadece 2 yapımda karşımıza çıkıyor.

Justice League vs Teen Titans animasyon filminde ana kötü olarak karşımıza çıkan Trigon güçsüz gösterilmesiyle eleştirilmişti.

Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Bir diğer yapım olan Teen Titans Go! dizisinde bir bölümde yine espritüel bir şekilde ana kötü olarak karşımıza çıkmıştı.

Cehennem Lordu Trigon Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Trigon‘u önümüzde ki yıllarda görmek heyecan verici olabilir. Özellikle Titans filminde bir cameosunu görmek mükemmel olur. Ancak şu anda görüneceğine dair bir söylenti veya haber yok.

”Emniyet bir illyüzyondur, özgürlük ise serap.”

Daha Fazla İçerik
Daredevil Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Winter Soldier (Bucky) Kimdir? Kimin Nesidir?