Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık! - Kurgu Dünya

Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık!

Ant-Man and The Wasp filminin yaklaşması ile beraber insanlar Janet van Dyne (bilinen ismi ile Wasp) karakterini merak etmeye başladılar. Wasp diğer birçok süper kahramanın aksine süper güce sahip olmayan, bilim ve dövüş sanatlarında kendisini geliştirmesi ile öne çıkmayı başarmış bir karakter. Filmi izleyenler biraz da olsa karakteri tanımışlardır fakat bir insanı olduğu gibi bir süper kahramanı da geçmişini, yaşadıklarını bilmeden tam anlamıyla tanıyamazsınız.

Wasp Kimdir?

Fransızca, Almanca, İtalyanca gibi daha birçok dili konuşabilen Janet aynı zamanda atomik boyutlar için geçerli olan Microverse dilini de konuşabiliyor. Aynı zamanda birçok dövüş sanatında usta olan bu karakter dünyaca ünlü bilim insanı Vernon Van Dyne‘nin kızı olması yönüyle rahat ve refah bir hayat sürmüştür. Babası, kendi sürdürdüğü bir takım deneyler sırasında Dünya’ya gelen uzaylılar tarafından öldürülmüştür. Bu olaydan sonra ise Wasp karakterimizin macerası meslektaşı Hank Pym ile iletişime geçmesi ile başlamıştır.

Ortaya Çıkışı

Janet Van Dyne tanıdığımız adı ile Wasp‘ın ortaya çıkışı ilk defa 1963 yılının Haziran ayında çizgi romanlar olmuştur. Marvel’ın en köklü ve sevilen karakterlerinden olan Wasp‘ı ilk olarak Ant-Man ile birlikte Tales of Astonish serisinin 44. sayısında görüyoruz. Janet Van Dyne Marvel için pek çok karakter yaratan Jack Kirby, Stan Lee ve Ernest Hart’ın elinden çıkma bir karakter olmasının yanı sıra çıktığı ilk zamanlarda dikkatleri üzerine toplamayı da başarmıştı.

Sonraları Henry Pym bildiğimiz adı ile Ant-Man ile pek çok defa göreceğimiz Janet Van Dyne, ilk çıktığı zamanlarda daha öncelerinde benzeri yaratılmamış bir karakter olması ile beraber oldukça beğenilmişti. Ant-Man gibi popüler bir karakter ile olan uyumu ise hayranlar tarafından oldukça beğenilmişti. Bu kadar olumlu olayların ardından ise Wasp günümüzde en çok sevilen karakterlerden biri haline geldi.

Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık! - Kurgu Dünya

Origin Hikayesi ve Avengers

Janet‘ın annesinin ismi ve kim olduğu bilinmiyordu. Janet babası sayesinde harika bir hayat yaşıyordu. Babası Vernon van Dyne çok zeki bir bilim insanıydı ve  Dünya çapında tanınıyordu. Ancak Janet bir zaman sonra büyük bir yıkıma uğrar ve hayatı kökünden değişir. Bunun sebebi ise babasının deney yaparken Dünya’ya gelen bir uzaylı tarafından öldürülmesidir.

Janet, inanılmaz derecede intikam almak istemektedir. Oldukça yetenekli olan Janet’ın içi de iyilik ve adalet duygusu ile doludur. Janet en iyi intikamı almak için bir arayışa çıkar ve henüz Ant-Man olduğunu bilmemesine rağmen Doktor Henry Pym ile iletişime geçer. Hank Pym yardımı kabul eder ve Janet bu sayede Henry’nin gizli kimliğini öğrenmiş olur. Henry Janet‘a kendi geliştirdiği “Pym Parçacıkları” yöntemi ile yardımcı olur.

Henry Pym‘in yöntemleri sayesinde Janet artık kendini küçültebilmektedir. Ayrıca tıpkı bir böcek gibi uçmasını sağlayan biyosentetik kanatlara sahip olmuştur. Bunların ardından Doktor Henry Pym süper kahraman kimliği ile Ant-Man, Janet‘ın bileklerine ” Eşek Arısı İğneleri ” olarak adlandırdığı cihazlar yerleştirmiştir. Bu cihazlar sayesinde Janet bileklerinden ışın atabilmektedir.

Janet süper kahraman kimliği ile Wasp, Avengers’ın kurucu üyelerinden birisidir. İlk zamanlarda Ant-Man ile birlikte Avengers için çalışmıştır. Wasp uzun bir dönem boyunca Avengers‘ın liderliğini de yapmıştır. Daha sonrasında ise Doktor Henry Pym’e aşık olan Wasp Henry ile çok büyük sorunlar yaşamıştır.

Zaman içinde Henry Pym‘in akli dengesi bozulmuştur ve Janet Van Dyne buna rağmen Henry Pym ile evlenir. Daha sonra ise Henry ile çok büyük sorunlar yaşayan Janet, bir şekilde ondan boşanır. Bunun ardından ise bir Uncanny Avengers üyesi olan Janet, Havok ile de aşk yaşamıştır.

Janet Van Dyne aynı zamanda moda tasarımcılığı yapmıştır. Avengers‘a liderlik etmesinin yanı sıra yaklaşık 400 tane kostüme sahiptir. Bu çizgi roman tarihi boyunca en çok kostüm değiştiren karakter olduğu anlamına geliyor.

Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık! - Kurgu Dünya

Güçleri ve Yetenekleri

  • Janet Van Dyne belirttiğimiz gibi oldukça profesyonel bir moda tasarımcısıdır.
  • Wasp birçok dili konuşabilmektedir. İngilizce, İspanyolca, Macarca, İtalyanca, Fransızca gibi dillerin yanı sıra atomik boyutlarda kullanılan Microverse dilini de konuşabilmektedir.
  • Vücut boyutunu değiştirebilen Wasp, böceklerle de oldukça iyi bir iletişim kurabilir. Oldukça hızlı ve refleksleri inanılmaz derecede gelişmiş olan karakterimizin bileklerinde bulunan silahlar da oldukça etkilidir.
  • Janet, birçok dövüş sanatında da usta ve bu sanatları oldukça iyi kullanabiliyor. Yani Wasp birçok yeteneğe sahip oldukça güçlü bir süper kahraman.
Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık! - Kurgu Dünya

Sinemada: Ant-Man and The Wasp

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde vizyona giren Ant Man and the Wasp filmi ile birlikte karakterimizi ilk kez sinemada izledik. Ancak bu film hakkında önemli bir detay var. Filmde Wasp‘ın gerçek adı Hope Van Dyne olarak geçiyor. Bunun sebebi ise MCU‘da gördüğümüz Wasp, Doktor Hank Pym ve Janet Van Dyne‘ın kızı. MCU‘da Ant-Man olarak Scott Lang kullanılıyor ve Scott Lang ile Janet Van Dyne‘ın zaman dilimleri çok farklı. Bu neden ile böyle bir hikaye yazılmış durumda. Filmde karakteri Michelle Pfeiffer canlandırdı.

Wasp Kimdir? Kimin Nesidir? Detaylı Şekilde Açıkladık! - Kurgu Dünya

Wasp oldukça sevilen bir karakter. Sinemada ilk kez geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz karakteri MCU‘da birçok kez daha görmeyi bekliyoruz. Umarız böyle  bir karakter harcanmaz.

Daha Fazla İçerik
Joker'ın Gerçek İsmi Nedir? - Kurgu Dünya
Joker’ın Gerçek İsmi Nedir?