Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir?

Wonder Woman, sadece DC‘nin değil tüm çizgi roman tarihinin en önemli karakterlerinden biri. Kadınların ne kadar güçlü olduğunu yansıtan birçok karakterin de belki de en önemlilerinden birisi. Justice League‘i birçok defa kurtarmış olan Wonder Woman, çoğu kez kendisinden çok daha güçlü karakterleri de alt etmiş biri.

Öyleyse gelin DCEU‘nun göz bebeği olan ve çizgi roman dünyasının en asi savaşçılarından biri olan Wonder Woman‘ı yakından inceleyelim:

Kimdir Bu Wonder Woman?

Diana Prince, Amazon’un Themyscyra ülkesinde doğdu. Bu ada ülkesinde kadınlar hüküm sürmektedir. Doğduğu topraklarda ona Themyscira Prensesi Diana da deniyor. Annesi kraliçe Huppolyta tarafından kilden yoğurulup, Yunan tanrılarının (Zeus) hediyesi olup, insan üstü güçlerle bir Amazon prensesi unvanı almıştır. Aynı zamanda kendisi doğduğu yerden de kaynaklı olarak feminist bir yapıya sahiptir.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Nasıl Ortaya Çıktı?

 İlk kez Ekim 1941’de All Star Comics Cilt 8‘de ortaya çıkmış olup, Ocak 1942’de Sensations Comics Cilt 1’deki ilk  filmiyle de ortaya çıkmıştır. Ardından da hemen hemen her sayıda Wonder Woman ismi gözükmüştür.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Nasıl Bir Eğitim Aldı?

Amazonda, Teyzeleri tarafından küçük yaştan itibaren savaş eğitimleri aldı. Amazon savaşçısı olmak için en yüksek düzeyde dövüş eğitimleri alarak kendini savaşçı olarak yetiştirdi. Yaşadığı ada özel bir kalkanla korunuyor olmasına rağmen, adadaki herkes bir Amazon savaşçısı olup, her türlü tehlikeye hazırdırlar.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Yetenekleri Nelerdir?

Diana, atletizmde oldukça başarılırdır. Aldığı eğitimler sayesinde atletizm de uzman olmuştur. İnanılmaz bir bilim insanı ve doktordur da aynı zamanda. 

Emrinde güçlü bir tanrı tarafından dövülmüş teçhizat cephaneliği vardır ancak onun imzası olan ekipmanı, yok edilemez bilezikleri ve Lasso Of Truth adı verilen Hakikat Kementi de denilen silahı da vardır.

En önemli silahı olarak görünen bu kement, İp görünümlü ama insanı içine alınca doğruları söyleten ve acı çektiren bir kementtir.

Yok edilemez bilezikleri sayesinde de kurşunları önler. Tanrı tarafından dövüldüğü söylenen Amazon kılıcı ve yine kurşunları önleyen sağlam bir kalkanı vardır.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Düşmanları Kimdir?

Zeus tarafından bir hediye olarak görünen Wonder Woman’ın en baş düşmanlarından bir tanesi de bir diğer tanrı Ares‘tir. İlk filminde de baş düşman olan savaş tanrısı Ares, Diana için önemli bir tehdittir.

Bir diğeri ise yeni çıkacak Wonder Woman filminde düşman olan Maxwell Lord karakteridir. Telepatik yolla ikna yeteneğine sahip olan bu düşman Ares’ten sonra Diana’nın en büyük düşmanlarından bir tanesidir.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Justice League Serüveni

Ekibin kurucu üyelerinden birisidir. Ekiple beraber birçok savaşta rol almış olup kendisinin ekibe gelmesini sağlayanlardan en önemli kişi Batman’dir.

Sevdiği adam dünyalı olduğu için dünyaya birçok kez yardım etmiştir. Bu nedenle dünyadan ayrı bir şekilde korunaklı yerde yaşayan ailesinden hem dünyaya yardım ettiği için hem de- adada erkek bulunmadığından dolayı- aşık olduğu için tepki almıştır ama yine de dünya adına savaşmaya devam etmiştir.

Bu başarılarından sonra Batman onu Justice League’e alma kararı almış ve kurucu üyesi olmuştur.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Sinematik Evren

Günümüz DC evreninde ilk olarak Kasım 2017’de Justice League filmiyle görülmüştür. Ardından 2017 Mayıs ayında kendi solo filmi çıkmıştır.

Gal Gadot’un canlandırdığı wonder Woman’ın ikinci solo filmi ise 12 Ağustos 2020’de vizyona girecekti ama pandemi şartları nedeniyle ertelendi.

Wonder Woman Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Daha Fazla İçerik
Joker Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Joker Kimdir? Kimin Nesidir?