Ruhsuz Bir Cani: X-24 Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Ruhsuz Bir Cani: X-24 Kimdir? Kimin Nesidir?

X-24, Logan filminde gördüğümüz, ağzımızda böyle kekremsi bir tat bırakan fakat filmin güzel oluşundan olmamış diyemeyeceğimiz bir karakter. Bu karakter hakkında aklımızdaki tüm soru işaretlerini kaldırmaya niyetliyiz, başlayalım öyleyse.

Öncelikle X-24‘ün çizgi roman kökenli bir karakter olmadığını, film için yaratılmış bir karakter olduğunu bilmemiz gerekiyor. Zira çizgi romanlarda Logan’ın ona çok benzeyen Albert adında cyborg bir klonu olsa da organik bir eril klonu bulunmuyor. X-24, Alkali-Transigen şirketinden Dr. Zinder Rice tarafından Logan’ın genleri kullanılarak yaratılıyor. Saf öfke ve vahşilikten oluşan bu yaratık hiçbir şekilde kendini kontrol edemiyor ve öz denetimini sağlayamıyor; sadece yaratıcısı olan Zinder Rice‘dan direktif alıyordu. X-24‘ün gelişimi tamamlandığında Transigen şirketi diğer tüm test denekleri olan mutantların yok edilmesini emretti.

Karakter hakkında asıl bilmemiz gereken şey ise Wolverine’in gerçekten mükemmel bir klonu olup olmadığı. Aslında film X-24‘ün mükemmel bir klon olmadığını bize apaçık gösteriyor. Şöyle ki; Dr. Zinder Rice, Logan, X-23 ve Charles Xavier’ı Munson ailesinin evinde bulduktan sonra X-24‘ü X-23’ü geri getirmesi için eve salıyor fakat burada X-24, Will Munson tarafından bir çiftlik makinesine sıkıştırılıp kafasına birkaç el ağır bir silahla ateş ediliyor. X-24‘ün sınırlı iyileşme gücü bu yaraları iyileştiremiyor ve Zinder Rice serum sayesinde onu iyileştiriyor.

Ruhsuz Bir Cani: X-24 Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Birkaç gün sonra ise Nort Dakota’nın Kanada sınırında Logan, Zinder Rice’ı öldürdükten sonra Donald Pierce onu bir kez daha Logan’ı öldürmesi için üzerine salar. X-24, Logan’ı bir ağaca saplayarak onu ölümcül bir şekilde yaralar daha sonra Laura adamantium kurşunla X-24’ün kafasına ateş ederek beynini parçalar ve onu öldürür. Gabriela Lopez ondan ruhu olmayan olarak bahsetti fakat Munsonlar’ın arazisinde Zinder Rice, X-24’e geri gelmesini emretmesine rağmen oradaki herkesi durmadan öldürdü bununla birlikte Zinder Rice’ın ölüsünü görünce çok daha öfkeli ve vahşice Logan’a saldırdı.

Canavarın sahip olduğu özelliklere bir göz atalım;

İnsanüstü Güç: X-24 tıpkı Logan gibi insanüst bir kas gücüne sahiptir. Logan bilinen kas gücüyle 2 ila 10 ton arası cisimleri kaldırabilir. Üzerine devrilen askeri aracın altından çıkmasını referans gösterirsek X-24’de aynı kas gücüne sahiptir.

İyileşme Faktörü: Wolverine ve X-23’ün iyileşme faktörlerinin aksine X-24’ün iyileşme faktörü oldukça sınırlıdır. Bıçak ve kurşun yaralarını iyileştirebilirken kompleks doku kaybını iyileştiremez ve ek müdahale ile anca iyileştirebilir.

İnsanüstü Direnç: Bu özelliği de sınırlı iyileşme gücüne bağlı olarak kendini gösterir. X-24 bıçak ve kurşun yaraların aldırmaksınız diriliğini koruyabilirken ağır hasar alıp kendini iyileştiremediğinde direnci düşer.

Geri Çekilebilir Pençeler: X-24 tıpkı Wolverine gibi geri çekilebilir ve iki elinde de üçer adet olmak üzere pençelere sahiptir. Pençeleri mutant geninden kaynaklı ekstra kemik ve kas sistemine dahil edilir.

Adamantium İskelet Yapısı: Tıpkı Wolverine gibi pençeleri dahil tüm iskelet yapısı adamantium ile kaplanmıştır fakat bu adamantium alaşımı Wolverine’in iskeletindeki adamantiumdan daha dirençsiz ve daha güçsüzdür bu yüzden adamantium kurşun kafasını parçalayıp geçmiş ve onu öldürmüştür fakat Wolverine adamantium kurşunu dışarı atıp kendini iyileştirebilmiştir.

Ruhsuz Bir Cani: X-24 Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya

Zayıflıkları;

Adamantium: İskeletindeki adamantium dirençsiz ve Wolverine’inkine kıyasla güçsüz olduğu için her türlü adamantium silaha karşı savunmasızdır.

Sınırlı İyileşme Faktörü: X-24 fiziksel olarak Logan’ın tam bir kopyası olsa da iyileşme yeteneğini sadece bir kısmına sahiptir. X-24 tüm bıçak ve kurşun yaralarını iyileştirebilir fakat hasar büyürse ve doku kaybı çoğalırsa kendini iyileştiremez. Laura’dan sonra yaratılmasına ve ondan küçük olmasına rağmen yetişkin biri gibi görünür bunun sebebi ise Transigen şirketinin yaşlanmasını hızlandırmanın bir yolunu bulmuş olmasıdır fakat bu iyileşme faktörüne kalıcı ve geri döndürülemez zarar vermiş ve onu sınırlı tutmuştur.

Kişisel Farkındalık Eksikliği: Dış dünyayı algılayabilse bile etikileşime giremez ve kendinin farkında değildir.

Zihinsel Bozukluk ve Zeka Eksikliği: Genel olarak zihinsel kapasitesi ve zekası çok basittir. Zinder Rice’dan direktif alır ve uygular. Zinder Rice öldüğünde çok daha öfkelenmiş ve vahşileşmiştir bu da bir nevi Rice’a sadık olduğunu gösterir.

Kaynak olarak kullandığımız site; Marvel Fandom

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir? - Kurgu Dünya
Blue Beetle Kimdir? Kimin Nesidir?